Pityriasis rosea

Prof. dr Miloš D. Pavlović dr. med.

Prosim za hitro pomoč! Po telesu so se mi začeli delati nekakšni izpuščaji. So podolgovati, premera 0,5 - 1,5 cm, koža je na tem mestu rahlo rdeče barve in izgleda, kot da je izsušena, malo hrapava...

Vprašanje
Prosim za hitro pomoč! Po telesu so se mi začeli delati nekakšni izpuščaji. So podolgovati, premera 0,5 - 1,5 cm, koža je na tem mestu rahlo rdeče barve in izgleda, kot da je izsušena, malo hrapava na dotik, vendar se ne lušči, prav tako nič ne srbi. Najprej sem opazila enega na stegnu, nato pa so se začeli razmeroma hitro množiti, tako da jih imam po tednu dni sedaj 12. Nahajajo se zgolj na zg. delu noge, trebuhu in hrbtu. Ker sem velik alergik, sem najprej pomislila na alergijo, vendar pa po 5-dnevnem rednem mazanju s Fenistilom ni nobenega izboljšanja. Poleg tega oralno jemljem še Xyzal. Nimam ideje, kaj bi lahko bilo povzročitelj-menjala nisem prav ničesar,mehčalca,hrane,oblačil, nisem bila v bližini živali ipd. Ker živim na Prekmurskem, imam tudi tam stalnega zdravnika, vendar pa še kakšna dva tedna zaradi nujnih službenih obveznosti ne morem do tja, v LJ me pa verjetno tudi ne bi pregledali pri dežurnemu, saj ni ničesar drugega narobe z mano. Hvala za vsakršen nasvet!
Odgovor
Pozdravljeni! Na osnovi vašega opisa lahko sklepam, da gre za eno kožno bolezen neznanega vzroka, ki se imenuje pityriasis rosea. Kljub temu, da lahko traja celo 3 ali 4 mesece, izgine spontano brez sledi. Če nimate veliko težav, najbolje je, da uporabite samo nekakšno vlažilno kremo ali mazilo, brez drugih zdravil in da ste potrpežljiva. Koristno je, da kremo uporabite takoj po tuširanju, na vlažno kožo (recimo Linola fett ali 10% olivno olje v belobazi). Izzvenelo bo čez nekaj tednov. Z lepimi pozdravi!
Prof. dr Miloš D. Pavlović, dr. med.
Preberi še
Prof. dr Miloš D. Pavlović, dr. med.