Pljučni rak

Doc. dr. Marjeta Terčelj dr. med.

Pri slikanju pljuč se je pokazala sprememba na levem delu pljuč. Ker sem že dolgoletna kadilka, mi je zdravnik takoj svetoval bronhoskopijo. Zanima me, ali je to nevaren(tvegan) in boleč poseg in v ka...

Vprašanje
Pri slikanju pljuč se je pokazala sprememba na levem delu pljuč. Ker sem že dolgoletna kadilka, mi je zdravnik takoj svetoval bronhoskopijo. Zanima me, ali je to nevaren(tvegan) in boleč poseg in v kakšnih primerih se zdravnik odloči za tak pregled. Pred enim letom je bila slika pljuč B.P., sedaj pa imam že dva meseca težave z občasnim kašljem, predvsem zjutraj.Ali smatrate, da bi poiskala še drugo zdravniško mnenje, ali pa se odločim za ta pregled takoj.V Kliničnem Centru sem že naročena 10.12.2002. Prosim za takojšen odgovor. Hvala.
Odgovor
Spoštovana g., kajenje je znan dejavnik tveganja za pljučni rak. Če pa so vidne spremembe na sliki pljuč - rentgenogram, pa še toliko bolj . Sama preiskava kot je bronhoskopija, pri teh bolnikih ni tako težka in niti ne rizična. Traja 10 do 15 minut, ves čas bolnik sodeluje pri preiskavi, ni boleča. Je morda bolj neprijetna in jo bolniki veliko bolj povezujejo s strahom končne diagnoze kot pa s težino preiskave. Kar se tiče drugega zdravniškega mnenja menim, da smo vsi zdravniki v glavnem istega mnenja: kadilec s spremembami na sliki pljuč ali z nepojasnenim kašeljem, ima sum na tumor in je potrebna takojšnja obravnava. Lep pozdrav, Marjeta Terčelj.
Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.