Pljučni rak

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Mama ima pljučnega raka, stara je 77 let. Bila je na zdravljenju na Pohorju, nato je bila na torakalnem oddelku SBMaribor,kjer so jo pripravljali za operacijo, vendar operirati je niso morali, ker ima...

Vprašanje
Mama ima pljučnega raka, stara je 77 let. Bila je na zdravljenju na Pohorju, nato je bila na torakalnem oddelku SBMaribor,kjer so jo pripravljali za operacijo, vendar operirati je niso morali, ker ima preslab pretok kisika v pljučih le med 36 - 50 . Po odpustu iz bolnišnice je dobila antibiotike: aminopylinum, efloran in efortil. Za ta zdravila je zdravnik kirurg določil, da jih zaužije vse do konca. V času zdravljenja v bolnišnici je mama začela veliko izkašljevati, izkašljuje tudi doma, večinoma je to beli izpljunek, kot nekaka sluz. To jo zelo izčrpuje. Je tudi neješča in slabotna, vendar pa ni shirana. 9 dni sem jo negovala, poskusila sem z alternativno medicino ge. BEMBIČ Irme. Mama se je strinjala, toda imam brata in sestro, ki pa sta temu nasprotovala in sem morala prekiniti. Tudi mamina splošna zdravnica je bila nasprotna temu zdravljenju. V glavnem gre tu za hrano z zelo dosti zelenjave, naravnimi sokovi, rižem, kašami, testeninami, brez beljakovin. Vključno z to glavno boleznijo ima mama veliko žolčnih kamnov, povečana jetra in vranico, in majhno cisto na ledvicah. Mamina splošna zdravnica mi je dejala, da mami ne smem dajati takšne hrane, ampak da mora uživati mastno in kraftno hrano. Bila sem šokirana in sem jo vprašala, kaj pa žolč in jetra, kaj če ji to izzove še kakšen dodaten napad. Odgovorila mi je, da se to ne more zgoditi, da češ, da mama tako ali tako ne bo več dolgo živela. Toda na onkološkem inštitutu v Ljubljani pri mag. KOVAČU sem dobila drugačno mnenje. Še vedno vidim upanje. Mamo pripravljajo za obsevanja s katerimi prične 25/3-2003. Mag. KOVAČ je po zadnjem RTG posnetku ugotovil, da se mami zelo veliko lušči in da se ta abces zelo prazni, za kar je rekel, da je to zelo dobro. Tudi v SB Maribor je zdravnik rekel, da je to zelo dobro, da se mami lušči in da izkašljuje. Sedaj je splošna zdravnica mami predpisala FLUJMUKAN in MEGACE sirup, ki pa je za zdravljenje anoreksije in kjer piše kot opozorilo in previdnostni ukrep: Previdnost naj ne bo odveč pri bolnikih z napredovalnim rakom, z visokim kravnim tlakom, srčnimi motnjami ter okvaro ledvic in jeter. Zanima me, ali lahko mama uživa te dve zdravili. Prosim za vaš odgovor. Lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovana! Glede prehrane vaše matere: glede na to, da ima slab apetit in žolčne kamne je pomembno, da uživa tako hrano, ki ji diši in ji ne povzroča težav z žolčnikom. Mora jesti tudi beljakovine, ni pa potrebno veliko beljakovin za normalno delovanja vseh organov. Mastna hrana ji bo prej škodovala kot koristila. Ne vidim potrebe, da bi vaša mati še naprej jemala Efloran in Effortil. Če veliko izkašljuje brez Fluimukana, ni potrebno, da jemlje še to zdravilo, ki je namenjeno boljšemu izkašljevanju. Megace je hormonski preparat, ki naj bi povečeval apetit. Ker ne poznam stanja morebitne okvare kritičnih organov (srca, jeter, ledvic) in krvnega tlaka, ne morem oceniti, koliko bi ji to zdravilo utegnilo škodovati. LP prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.