Vprašanje
Spoštovani!
V trenutkih, ko se je v našo družino naselil rak, nam boste v veliko pomoč, če razjasnite pojme, ki jih ne poznamo in ne razumemo. Atu je bil lani operativno odstranjen pljučni rak (polovica pljuč). Vsi kasnejši izvidi so kazali za zdravje ugodne rezultate. Zadnji mesec pa mu hrana ostaja v želodcu, je samo pasirano, prekuhano hrano. Veliko kašlja, ostal je že brez glasu. Bil je teden dni v kliničnem centru, kjer smo po raziskavah dobili skope podatke. Po gastroskopiji, slikanju pljuč in nadledvične žleze je bilo rečeno, da je vse OK. Na izvidu sem prebrala, da se mu v želodcu nahaja hipoehogena masa - lahko poveste, kaj pomeni ta izraz? Glasilke ima poškodovane-zraven so našli ¨kepo¨, ki so jo sprva nameravali odstraniti. Včeraj pa smo doživeli hud udarec - za ata naj ne bi bilo več rešitve. Po operaciji je imel šestkrat kemoterapijo in ne sevanja, kar naj bi odločilno vplivalo na diagnozo zdravnika. V kakšnih primerih se sploh uporablja eno, v kakšnih pa drugo obliko zdravljenja? Je imel že takrat potencialne možnosti za nadaljnji razvoj raka?
Prosim vas za tidve pojasnili: kaj je hipoehogena masa in kaj pomeni vrsta zdravljenja po operaciji. Rada bi razumela, bili bi nam v veliko pomoč. Hvala vnaprej.
Vam pa želim čim manj dela, sicer uspešno delo, zasebno pa vse dobro - predvsem zdravja!
Odgovor
Spoštovana!
Hipoehogena masa- izraz "hipoehogen" se uporablja pri ultrazvočni preiskavi. Kar je manj gosto od okolice, torej manj odbija ultrazvok, je hipoehogeno, po slovensko bi rekli "slabše odbojno", npr. zrak ali maščoba. Kakšna slabše odbojna masa naj bi bila v želodcu pa iz vašega pisanja ni jasno. Potrebno bi bilo napisati izvid ultrazvočne preiskave v celoti.
Po operaciji pljučnega raka obstaja nevarnost ponovitve bolezni v prsnem košu in pojava zasevkov drugod po telesu. Ponovitev se skuša preprečiti predvsem z obsevanjem, zasevanje pa s kemoterapijo. Kdaj uporabiti eno ali drugo je odvisno od histološke vrste raka in razširjenosti ob operaciji pa tudi od radikalnosti operacije.
Najbrž gre pri očetu za oslabitev ali ohromitev (leve?) glasilke zaradi pritiska tumorja na živec, ki glasilko premika in ne za poškodbo same glasilke.
Glede možnosti za obsevanje sedaj, pa bi vam lahko povedal svoje mneje šele po pregledu bolnika in vseh njegovih izvidov. V tem primeru pokličite mojo ordinacijo 01 437 77 99.
LP
prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV