Vprašanje
Spoštovani gospod Bratuš!
Prosila bi Vas za razlago oz. nasvet glede mojih težav. Stara sem 22 let. Po izobrazbi sem zdravstveni tehnik, pa vendarle želim še vaše mnenje.Prvič sem imela vnetje mehurja-cistitis meseca avgusta 2002, ki se je saniralo s tabletami Primotren(1 tbl zjutraj in zvečer), katere mi je predpisala osebna zdravnica. Meseca novembra 2002 pa sem zopet imela vnetje mehurja, tokrat zelo hudo, saj je v urinu bilo veliko več eritrocitov, levkocitov, bakterij. Tokrat je bil potreben pregled pri urologu. Zopet sem dobila tablete Primotren (2 tbl zjutraj in zvečer). To drugo vnetje je trajalo skoraj cel november, potem pa se je stanje izboljšalo, vendar le za približno deset dni. V začetku meseca decembra 2002 pa me je ponoči zbudila bolečina v desnem ledvenem predelu in ob uriniranju so bile zopet prisotne pekoče bolečine. Urin je bil na videz bp. V vsem tem času sem uživala veliko tekočine (2-3 l/dan), včasih tudi več. Naslednji dan sem dobila vročino (38C-39C), ki kljub antipiretikom in analgetikom ni popuščala. Sledil je obisk pri osebni zdravnici, kjer izvid krvi pokaže, da gre za vnetje (CRP 10). Dobim antibiotik Sumamed (3x1 tbl/24h) in Lekadol. Antibiotik po treh dneh ne pomaga in ker vročina ne pade, prisotno je bruhanje, diareja, izguba apetita in zelo slabo počutje, zopet obiščem osebno zdravnico. Ker imam takrat drugi dan menstruacijo mi urina ne pogleda, tudi krvi ne. Pošlje me k urologu. Tam me pošljejo na rentgen, ker sumijo da gre za ledvični kamen. Urolog ugotovi, da ne gre za ledvični kamen. Navedem, da me zelo boli v desnem ledvenem delu in da imam vročino že četrti dan in da se zelo slabo počutim. Tokrat mi urolog predpiše antibiotik Ciprobay in Spasmex ter me pošlje domov. Naslednji dan popoldne je stanje samo še slabše. Zato odidem v dežurno ambulanto, kjer izvid krvi pokaže: sedimentacija 50, CRP 102. Takoj sem napotena na interni oddelek v bolnišnico. Tam še naprej dobivam Ciprobay ter infuzijo (NaCl raztopina). Drugi dan hospitalizacije ugotovijo, da imam pljučnico-plevropnevmonijo na desnem pljučnem krilu in vnetje desne ledvice, pa čeprav me je vseskozi zelo bolelo v desnem ledvenem predelu. Po petih dneh me odpustijo domov; dobim navodila za uživanje veliko tekočine in jemanje Ciprobaya še pet dni (1 tbl zjutraj in zvečer). Od zadnjega vzetega antibiotika danes mineva 23 dni in še vedno čutim nekakšen pritisk v mehurju, neko zbadanje, ki se pojavlja po končanem uriniranju in kadarkoli uporabim trebušne mišice. V ponedeljek 6.januarja opravim kontrolo urina pri osebni zdravnici, ki pokaže: malo bakterij,levkociti 4-6. Izvid naj bi bil v redu. Kaj menite vi? Zakaj sta po dolgem času še vedno prisotna pritisk in zbadanje v mehurju? Ali gre za delovanje bakterij in ali tako dolgo traja, da se sluznica stabilizira? Naj še omenim, da imam ta teden UZ abdomna in ledvic, drug teden pa še ginekološki pregled, da izključim morebitne ginekološke težave.
Upam, da nisem bila predolga in se Vam iskreno zahvaljujem za Vaš odgovor.
Pa lep pozdrav srečno! Aleksandra.
Odgovor
Včasih dejansko težave trajajo še precej časa, ko bakterije niso več prisotne, sluznica pač potrebuje svoj čas, da se obnovi. Lahko pa gre tudi za kakšno bolj kronično obliko vnetja. Predvidene nadaljnje preiskave so vsekakor v redu, tudi urin bi bilo dobro še kontrolirati čez kak teden ali dva.

Preberi še
Dejan Bratuš, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV