Policistični ovariji

Prof. dr. Marjan Pajntar dr. med.

Pozdravljeni! Ker ste trenutno edini ginekolog, ki ima odprto stran za postavljanje vprašanj, se obračam na vas, čeprav moje vprašanje nima zveze s hipnoterapijo. Stara sem 24 let. Že ves čas, kar i...

Vprašanje
Pozdravljeni! Ker ste trenutno edini ginekolog, ki ima odprto stran za postavljanje vprašanj, se obračam na vas, čeprav moje vprašanje nima zveze s hipnoterapijo. Stara sem 24 let. Že ves čas, kar imam menstruacijo-od 13. leta dalje-je ta neredna, ciklusi so dolgi od 28 do 40 dni in več, tudi 55. Zadnja štiri leta si natančno beležim potek ciklusov in v zadnjem letu je prišlo do močnejših odstopanj; ciklusi so bili dolgi 30, 33, 43, 45, 28, 38, 41, 52 in nazadnje 83 dni. Poleg tega imam tudi akne, ki jih letos že drugič zdravim z antibiotiki. Menite, da bi morala na pregled h ginekologu, kljub temu, da sem vedno imela neredne menstruacije-skrbi me namreč, da imam sindrom PCO. Zanima me, kako bi pregled potekal pri meni, ker še nisem imela spolnih odnosov. Je dober ultrazvočni pregled jajčnikov možen tudi prek trebuha? Hvala za odgovor.
Odgovor
PCO se da enostavno ugotoviti z ultrazvočnim pregledom in seveda tudi s hormonsko analizo. Nič ne pišete kdaj ste bili zadnjič na ginekološkem pregledu. Če niste bili že dalj časa ali pa še nikoli je nujno da greste na pregled. Če so povečani jajčniki zaradi PCO (policistični ovariji) se da to ugotoviti tudi pri ginekološkem pregledu.
Prof. dr. Marjan Pajntar, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Marjan Pajntar, dr. med.