Vprašanje
Pozdravljeni!
Na vas se obračam z več vprašanji. Imam petletno hčerko, ki vsako leto preboli vsaj štiri angine in posledično tolikokrat tudi dobi antibiotik. Do sedaj je vsako jemanje antibiotika pomagalo, pri zadnji, streptokokni angini (potrjeni z brisom) pa se je deseti dan jemanja Ospena streptokok ponovno pokazal, ponovno ima visoko vročino. Ospen je dosedaj zaradi možne alergije na penicilin (imela je reakcijo na Hiconcil), ki pa so jo lani dokončno ovrgli dobila le trikrat (vključno z zadnjo angino).
Zanima me ali ponovna prisotnost streptokoka po desetih dnevih pomeni, da je hči postala odporna na penicilin? Ali je v primeru naslednje angine sploh smoterno jemati Ospen?
Ali je na voljo kako cepljenje proti anginam oz. streptokoku ali bi bilo potrebno odstraniti žrelnico?
Ode včeraj hči jemlje Sumamed in učinki so že vidni. Skrbi pa me, da se ne bi ponovila zgodba z Ospenom, ko sem že milslia da je zdrava. Ali je Sumamed primeren AB za zdravljenje streptokokne angine ali obstaja AB, ki je alternativa Ospenu? Kajti ta odpornost na AB me resnično skrbi.
LP Petra ČR
Odgovor
Dobro jutro; Petra. Vaša petletnica ima to smolo, da se ji ponavljajo angine. Pa pričniva na začetku. Pravite, da ji Ospen nekoč ni pomagal, posumili pa so tudi na preobčutljivost na Hiconcil. Torej ima deklica v perspektivi ob ponovitvi angine dva razloga za predpis antibiotika druge izbire; preobčutljivost na penicilinske antibiotike in rezistenco streptokoka na osnovni penicilinski antibiotik. Ali bo zdravnik predpisal makrolidni antibiotik ali cefalosporin ali npr trimetoprim sulfometoksazo (Primotren) je njegova njena ibira glede na izkušnje. Dejstvo je, da bakterije, tudi streptokoki postopoma razvijajo sposobnost premagati antibiotike, oz. jih antibiotiki ne uničijo, sploh če se angine ponavljajo, če zdravljenje ne traja dovolj dolgo... Izgleda, da je Bakterija še ranljiva s Sumamedom, verjetno pa še s katerimi drugimi antibiotiki. Ali lahko dosežemo smrt bakterij ali le omejimo njihovo razrast, ali pa se nemoteno namnožijo, nam lepo pokaže bris žrela in nacepitev na gojišče, v katerem so posamezni antibiotiki. Včasih zdravimo tudi na osnovi takega podatka; ciljano zdravljenje. Namreč, če ob antibiotiku na gojišču bakerije oginejo, se bo to zgodilo tudi v telesu. Drugi del vprašanja pa se nanaša na cepljenje, ki je proti streptokoku pri otrocih možno in do neke mere tudi učinkovito. Namreč cepijo proti večim sevom streptokoka, ne pokrijejo pa s tem cepljenjem drugih dveh bakterij, ki ponavadi povzročata pogosta vnetja: to sta Branchamella catarrhalis in Haemophilus influenzae. Tretji del vprašanja pa je: operirati žrelnico in mandeljne ali ne. Odgovor Vam bo dal po pregledu ali dveh ORL specialist, ki Vas bo poslušal, prav tako namige lečeče zdarvnice vaše princeske... Če so angine pogoste, mandeljni pa spremenjeni in ne opravljajo adekvatno svoje funkcije, ne bo škode, če gredo ven. Sama operacija žrelnice pa je precej hvaležna zadeva, v veliki večini so otroci po operaciji manj bolni, lažje dihajo skozi nos, imajo manj vnetij ušes, včasih se še angine unesejo, ne vemo točno kako in zakaj. Seveda pa je vsaka operacija poseg v otrokovo telo, ki se ga poskušamo izogniti, če pa ne gre drugače, pač ne gre. Običajno smo z uspehom operacije zadovoljni vsi. Srečno.
Preberi še
Štefan Spudič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV