Vprašanje
Lep pozdrav.naj povem,da že štiri leta jemljem cipramil.leta2002je bilo polno pretresov tako ,da sem začela čutiti omotico,glavobolin na sploh sem imela napade občutka ,da bom omedlela. moja zdravnica mi je predpisala cipramil.po kakem mesecu in pol se je malo umirilo in tako sem čez 7 mesecev jemanja prenehala z mislijo,da je bila res depresija in da nisem telesno bolana.to slabost z omotico in slabotnost sem se nekako naučila obvladat,tako ,da ko sem začutila ta občutek sem si rekla-kaj si tak nora,saj ne boš omedlela.pa je šlo.minilo je par mesecev,ko so se priplazile vsiljive misli,strah,nespečnost,strah me je bilo iti za volan,da ne bom koga pvozila,strah,da bo kdo zbolel-nasploh sam strah.včasih se mi je zdelo ,da bom znorela,ker so mi misli kar uhajale.moram pa povedat,da to niso opazili niti v službi niti doma.bojevala sem se sama.ko pa ni več šlo sem se najprej razjokala možu,nato pa po njegovem pregovarjanju le odšla k svoji zdravnici,ki me je napotila k psihiatru.tudi njej sem opisala enako kakor vam-vglavnem en sam strah,se razjokala nakar mi je po pogovoru predpisala cipramil ter dokler ne prime to še tabletke za pomiritev. prepričana,da mi nebo nič pomagalo odšla domov.naj ne omenimkako bolečino sem doživljala še slab mesec,nato pa je sledilo izboljšanje.pri naslednjem pregledu mi je psihijatrinja povedala,da me je mislila obdržati na zdravljenju,pa da se tako lepo popravljm ,da bi bilo škoda. na pogovore sem hodila eno leto,nato pa je zdravnica odšla na specijalizacijo,jaz pa zdravila dobim pri splošni zdravnici.pri drugi epizodi naj bi zdravila jedla vsaj 2 leti.ko bom pripravljena,naj grem na polovičko,če bo šlo lahko neham,drugače pa nazaj na eno.tako mi je svetovala psihijatrinja. sedaj pa je 4 leta pa se nekako ne počutim dovolj močno da neham,ker se bojim te grozne psihične bolečine. sedaj vem,ko me samo oplazi kak strah vem,da mi tableta pomaga,kaj pa potem. drugače sem zelo vesele narave,tako da dokler nisem povedala da sem na antidepresivih mi ni nihče verjev.povejte mi ,ali lahko še naprej jemljem eno tabletko cipramila na dan ali naj probam na pol?kaj se zgodi,če bi jemala celo življenje.stara sem43 let.hvala in lep pozdrav
Odgovor
Spoštovani!
Na razvoj depresije vplivajo različni faktorji in sicer :posameznikove osebnostne karakteristike,pojavljanje bolezni v družini in prirojene lastnosti,ter različne življenjske obremenjujoče okoliščine-finančna stiska, bolezen,korenite spremembe ustaljenega življenjskega ritma.
Verjetnost ponovitve depresivne motnje je z vsako ponovitvijo depresivnih simptomov po končanem prejemanju antidepresivov večja, problem je lahko takrat povsem nevrobiološke geneze zaradi dejanskega pomanjkanja zadostnih koncentracij določenih živčnih prenašalcev-nevrotransmiterjev,ki so v našem živčevju odgovorni za občutke zadovoljstva in življenjskega veselja.Pri pogosto ponavljajočih depresivnih motnjah je potrebno jemati zdravila leta oziroma včasih celo vse življenje.
Ob preobremenjenosti s stresogenimi dejavniki in zaradi neustreznih načinov soočanja z negativnimi stresorji ste odreagirali s telesnimi pokazatelji nakopičene notranje napetosti in frustracij,ki so prešle tolerančno mejo prilagoditvenih obrambnih mehanizmov.
Antidepresivi, nam omogočijo, da s svojo trenutno situacijo lažje shajamo,vendar pa je čas zdravljenja potrebno maksimalno izkoristiti v smeri dela na notranjih vzrokih,ki so generator zunanjih manifestacij notranjih konfliktov.V teku zdravljenja je zato potrebno opremljen z anksiolitičnim in antidepresivnim ščitom poskušati razdelati glavne vzroke za disfunkcionalnosti v svojem življenju, ki so vzrok že dalj časa trajajočega nezadovoljstva in občutka neizpolnjenosti.Priporočljivo bi bilo vključiti se v psihoterapevtsko obravnavo v kateri bi spoznavali sebe in način lastnega funkcioniranja, ki botruje temu, da ob soočanju z vsakodnevnimi obremenitvami ne vzdržujete ravnotežja med porabo in vnovično obnovitvijo energetskih zalog in simbolično rečeno -do konca izpraznite življenjski akumulator.
Antidepresivi so zdravila, ki ne povzročajo odvisnosti zato so varna zdravila tudi, če jih jemljemo leta dolgo.Lep pozdrav,
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV