Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Postantibiotična diareja

Mag. Branko Šibanc dr. med.
11. 04. 2013 10.00
0

Spoštovani! Vem, da ste velik strokovnjak na tem področju, zato se obračam na vas. Imam astmo in ko dobim okužbo, mi ta pogosto gre v bronhitis. Nato rabim dostikrat tri različne antibiotike, da se...

Vprašanje
Spoštovani! Vem, da ste velik strokovnjak na tem področju, zato se obračam na vas. Imam astmo in ko dobim okužbo, mi ta pogosto gre v bronhitis. Nato rabim dostikrat tri različne antibiotike, da se pozdravim. To so Azibiot, Amoksiklav in Ciprobay. No že dvakrat sem imel klostridijsko drisko zaradi teh antibiotikov in nato prejemal po 14 dni Efloran. Trenutno imam spet driske zaradi Amoksiklava in zgleda, da bom moral spet na Efloran. Prebral sem, da lahko Efloran povzroči periferno nevropatijo, ker je nevrotoksičen. In tukaj se mi pojavi vprašanje. Je večja verjetnost, da dobiš to, če si večkrat na Efloranu, torej da se jemanja preko leta seštevajo ali pa je tako, da če si ga jemal in potem nekaj časa ne, da pade riziko na nulo in je možnost taka kot da bi ga jemal prvič? Upam, da razumete kaj mislim. Drugo vprašanje pa je, a pri nas res ni oralnega Vankomicina? Ker Efloran nasplošno slabo prenašam. Imam težave z ravnotežjem, ko ga jemljem in slabše slišim. Lep pozdrav!
Odgovor
Spoštovani! Periferna nevropatija ni odvisna od skupnega seštevka prejetega eflorana. Vankomicin lahko uporabimo za zdravljenje rekurentne oz. rezistentne cl. driske, saj predstavlja praktično zadnjo bariero in bi z njegovo prekomerno uporabo tako ali drugače ogrozili naše zdravje. Tabletne oblike trenutno nimamo, ker je firma Lily zaradi nizkih cen zapustila naše tržišče. Brez problemov pa lahko popijete ampulirano zdravilo, če je to potrebno. Bolj pomembna je v vašem primeru profilaksa. Ločiti poslabšanje astme, virozo in bakterijsko okužbo je težko. Zaradi pomanjkanja časa vam zdravniki ponavadi prehitro predpišejo atb, da se zaščitijo. Istočasno velja omeniti, da so bronhitisi praviloma virusne etiologije, kjer atb nima svoje vloge, povzroča pa stranske učinke. Če pa je že potreben, uživajte veliko probiotičnih izdelkov in to že preventivno. Tudi uživanje suhega kvasa ščiti pred tovrsto nadlogo.
Mag. Branko Šibanc, dr. med.
Preberi še
Mag. Branko Šibanc, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662