Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Postlymski sindrom?

Mag. Branko Šibanc dr. med.
28. 07. 2010 21.24
0

Spoštovani g. doktor! Stara sem 47 let, moje težave se vlečejo od leta 2002, ko mi je bila ugotovljena borelioza (otekanje komolca, bolečine v sklepih, utrujenost). Po zdravljenju z Lendacinom se je ...

Vprašanje
Spoštovani g. doktor! Stara sem 47 let, moje težave se vlečejo od leta 2002, ko mi je bila ugotovljena borelioza (otekanje komolca, bolečine v sklepih, utrujenost). Po zdravljenju z Lendacinom se je zadeva kar lepo umirila, čez nekaj časa so se bolečine (ne prav grozno hude, ampak precej moteče) ponovno pojavile, pa spet prenehale, ....in tako nekaj let, dokler nisem pred tremi leti ponovno prejela "kuro"antibiotikov. Imela naj bi post lymski sindrom, v primeru nadaljevanja težav je bil predlagan pregled pri revmatologu. Ker so se bolečine stopnjevale (tako v mirovanju kot v gibanju), praktično dneva brez bolečine žal ni več bilo, sem dobila napotnico za revmatologa. Še prej po opravila UZ sklepov, kjer je v desni rami, obeh komolcih in obeh kolenih pokazalo na sklepni izliv. Po pregledu na revmatološki in UZ sklepov sem dobila naslednje mnenje: rama - začetek utesnitvenega sindroma, adhezivni kapsulitis (najhujše minilo pred parimi meseci, gibljivost pa je je še omejena), degenerativne spremembe - kalcinacija, komolec (oba) - epikondilitis in degenerativne spremembe, desno koleno - artroza in sklepni izliv, ledveni del hrbtenice - spondilartoza. Osebni zdravnik me je ponovno napotil na pregled na infekcijsko, čeprav so bili zadnji krvni izvidi za borelijo negativni. Ali je možno, da mi vse to pestro dogajanje v sklepih povzroča borelija? Zadeva sicer ni nevzdržna (imam precej visok prag bolečine), ampak bolj sitna in moteča, ker je bolečina stalna v večih sklepih (otežkočeno gibanje, prenašanje težjih bremen, občasna huda utrujenost, nespečnost..). Najlepša hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!
Odgovor
Spoštovani! Čeprav je verjetnost borelijskih težav minimalna, pa jih kljub negativni serologiji Bb ni moč popolnoma izključiti. Bolezen se lahko namreč povrne ali preide v kronično obliko, ki pa je posledica avtoimunega dogajanja. V kolikor drugo zdravljenje ni imelo nobenega učinka na težave, menim da ponovno atb zdravljenje ni smiselno. Sicer lahko poskusite tudi terapijo s tetraciklini, ki delujejo tudi antirevmatsko (nr Doxy 100 na 12h 3 tedne)
Mag. Branko Šibanc, dr. med.
Preberi še
Mag. Branko Šibanc, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662