Povečane bezgavke v dimljah

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Lp dr. Miha Debevec, Lansko leto, junija 05 sem opazil povečane bezgavke desno v dimljah in odšel zdravniku. Najprej na ifekcisko kliniko, kjer so me testirali za spolno prenosljive bolezni(vse je bil...

Vprašanje
Lp dr. Miha Debevec, Lansko leto, junija 05 sem opazil povečane bezgavke desno v dimljah in odšel zdravniku. Najprej na ifekcisko kliniko, kjer so me testirali za spolno prenosljive bolezni(vse je bilo negativno) in nato na ultrazvok, kjer me je zdravnica napotila na onkološki inštitut zaradi povečanih bezgavk v dimljah in trebuhu,kjer so opravili dve punkciji in mi postavili diagnozo- zelo resen "sum na limfom" stvar je šla tako daleč, da mi je zdravnica na onkološkem že povedala, da imam najverjetneje limfom, in na hitro sem bil že napovedan za operecijo (mozeg, in bezgavko vn), vendar je druga punckija pokazala spet drugačne izvide.. nakar so mi rekli, da sploh ni nujno, da je limfom in da gre mogoče le za vnetje bezgavk, ter tudi pri tem ostali.. sledile so kontrole, ultrazvok na onkološkem.. kjer so bezgavke še naprej ostajale zelo reaktivne, vendar so se zmanjšale.. in tako mesece.. dokler nisem sam odšel dermatovenerologu in se testiral za sifilis. Test je bil pozitiven in začelo se je zdravljenje zaradi sifilisa (lobalna punckija, penicilin).Polklical sem na OI in sporočil, da imam siflis, nakar so odvgrli sum na limfom in zaključili kontrole. Bezgavke so po zdravljenju šle dol, nato je sledila še gonoreja in ponovno zdravljenje, ampak bezgavke imam ponovno povečane- desno v dimljah, in me zelo skrbi, da ni kaj hujšega. Derm. mi je povedal, da bezgavke ne bi smele biti povečane, ker sem se zdravil.. jaz pa se sprašujem, in nekje globoko v sebi se bojim, da imam mogoče res raka.. ne morem se otresti teh misli. Posvsod v literaturi sem prebral,da je že pri najmanjšem sumu na limfom potrebno narediti cel kup preiskav, katerih sam nisem bil deležen, in da samo punkcija niti slučajno ni dovolj.(jaz sem imel samo punkciji-citološ.preiksave,in slikal pljuča,ter laboratorij-kri in vodo)Vpašal bi vas pa rad, kako je s povečanimi bezgavkami- je res, da lahko ostanejo povečane še leta in takšne tudi ostanejo, ko so bile enkrat tako reaktivne in je to povsem normalno? Je to normalno, da ostanejo takšne.. ali je to sploh normalno? Ne vem, kaj naj še naredim.. toliko zdravnikov, toliko mnenj in preiskav.. in nihče ne ve zakaj je tako, na OI niso vedli... mogoče je rak, mogoče pa ni.. in tako v nedogled. Lepo vas prosim za vaše strokovno mnenje in nasvet, Lp
Odgovor
Spoštovani! Ker so vam ugotovili dve spolni bolezni ( sifilis in gonorejo) se ponuja kot vzrok povečanih bezgavk predvsem AIDS! Pojdite na pregled krvi za virus HIV. Limfom se zdi ob vsem tem manj verjeten. LP prof. dr. Miha Debevec
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.