Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Prebujanje dojenčka

Mag. Mateja Hudoklin univ. dipl. psih.
02. 10. 2009 13.33
0

Spoštovani! Pišem vam, ker imam nekaj vprašanj v zvezi s prebujanjem dojenčka ponoči. Moja hčerka od 7. meseca starosti spi v svoji sobi. Načeloma je že od rojstva prespala skoraj vsako noč. Pred en...

Vprašanje
Spoštovani! Pišem vam, ker imam nekaj vprašanj v zvezi s prebujanjem dojenčka ponoči. Moja hčerka od 7. meseca starosti spi v svoji sobi. Načeloma je že od rojstva prespala skoraj vsako noč. Pred enim mesecem pa se je začela enkrat na noč prebujati (ne vsak dan) in sicer po prihodu domov z dopusta na morju. Prebudi se z glasnim jokom in ta jok lahko traja tudi do ene ure. Enako se dogaja med popoldanskim spanjem. Enkrat na dan gre za najmanj 3 ure počivat. Prihodnji teden bo stara 1 leto in se še dojiva, vendar se mi zdi (po joku sodeč), da ta jok, s katerim se prebudi, ni jok, ki bi zahteval dojenje pač pa nekakšen strah. Če pridem do nje se napol v spanju kar nekako trese, ko pa jo recimo poležem na bok in jo malo pobožam, se pa umiri in čez nakej časa zaspi nazaj... Koliko je smotrno in pametno, da gremo ob vsakem takem joku do nje oz. da jo pustimo, da se umiri sama? Je mogoče, da je v ozadju izraščanje zob? Moja mama je mnenja, da jo preganja kaka nočna mora oz. da jo je nečesa strah in mi je predlagala, naj za začetek ukinemo sprehode, ko je zunaj že temno...hm... Kaj ob vsem tem predlagate vi? Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem!
Odgovor
Pozdravljeni! Težave, ki jih opisujete, so znak povsem normalnega, zdravega razvoja (seveda v primeru, če vaš otrok ni bolan in če je v opisanih sitaucijah sit, suh ipd). Otrok začne v drugi polovici prvega leta življenja vedno bolj intenzivno zaznavati okolje, vedno več stvari se mu zgodi. Takrat, ko se umiri, vsa doživetja lahko pridejo na plan in jih vznemirjajo, kar se lahko kaže tudi kot jok med spanjem. Ne gre za nočne more (če otrok doživlja med budnostjo "običajne" dogodke - sprehodi z opazovanjem narave, prisotnost osebe, ob kateri se počuti varno in prijetno, igra itn.) oziroma doživljanje močnega strahu. Gre za način predelovanja dogodkov tistega dne. V tem obdobju je povsem sprejemljivo, če se ne uspe sama potolažit, da greste k hčerkici in jo pomirite, kot opisujete. Dajte pa ji možnost, da to poskusi najprej sama (nekaj časa počakajte, morda bo jok v kratkem času ponehal). S časom se ponavadi takšne težave omilijo ali izginejo. Veliko lepih trenutkov ob vaši hčerkici vam želim!
Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
Preberi še
Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662