Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Preganjalne psihotične motnje

Daša Troha Jurekovič dr. med.
30. 10. 2002 12.31
0

Pozdrav! zanima me naslednje: v družini imamo osebo, za katero menimo da je občasno motena. ne pogovarja se z nikomer ne s s sosedi, ne s očetovimi brati, sestrami, skratka z nobenim razen z otroki,...

Vprašanje
Pozdrav! zanima me naslednje: v družini imamo osebo, za katero menimo da je občasno motena. ne pogovarja se z nikomer ne s s sosedi, ne s očetovimi brati, sestrami, skratka z nobenim razen z otroki, pa še tam postane včasih problem. včasih pravi da se ji kar nekaj prikazuje in da vidi v izložbi neko zadevo, katera ji hoče nekaj povedati, ampak med seboj nima nobene povezave. kar naprej ima pripombe da hočemo s tem nekaj povedat, pa naj si bo čisto formalna stvar(kot npr. kos kruha na mizi),pravi da ji to nekaj pomeni, ko pa jo vprašamo kaj pa, pa poveže smisel in nesmisel vse na en kup in zraven meša še celo družino in to tako dolgo da je prisotna slaba volja, pol pa se zadeva stopnjuje, in krivi smo vsi v družini da jo hočemo uničit, ona pa pravi da nam ne bo uspelo. večkrat so bile že grožnje, češ da se bo enkrat nekaj zgodilo v družini, da bo nekaj naredila, itd.. drugače pa menimo, da lahko skrbi zase, saj hodi v službo, trgovino, itd..., skrbi zase. predlagali smo ji obisk pri zdravniku psihiatru, pa je zadeva še hujša, pravi da smo mi za k psihijatru ne pa ona, plus tega pa še začne bolj klatit nesmiselne stvari in povezave. Vas pa prosim da nam odgovorite na vprašanje, kaj storiti in kako da jo prepričamo obisk pri psihijatru, oziroma kaj naj storimo, ker se nam zdi situacija iz dneva v dan hujša! kaj nam svetujete? Hvala za odgovor in lep dan še naprej!
Odgovor
Spoštovani! Vprašanje , ki ga zastavljate, je eno izmed najtežjih- tako za svojce obolelega, kakor seveda tudi za bolnika samega. Opisali ste namreč zelo tipične simptome duševne bolezni- preganjalne psihotične motnje pri družinskem članu. Značilno za to bolezen je tudi, da se oboleli ne čuti bolnega, saj doživlja občutke ogroženosti kot realne. Seveda tako odklanja tudi vsako zdravstveno pomoč. Zaradi bolezni bližnjega se očitno v družini krhajo medosebni odnosi, trpite vsi družinski člani. Običajno so svojci nemočni pri poskusih pomagati najbližjemu. Sami ste predlagali obisk pri psihiatru( ki bi bil nujen), vendar je pri oceni nekega (tudi) duševnega stanja pomemben najprej izbrani osebni zdravnik. Svetujem vam , da ga poiščete in mu pojasnite težave, ki jih doživljate. Po takem posvetu se bo zdravnik odločil, na kakšen način bo pričel zdravljenje in napotitev k psihiatru: lahko bo povabil obolelega v svojo ambulanto na razgovor, ali pa se odločil za obisk na domu. Če bo po pregledu (pogovoru) zdravnik presodil, da je psihiatrično zdravljenje nujno, se bo o napototvi k psihiatru pogovoril z obolelim in ga motiviral za to. Vam in vaši družini želim čim krajšo pot do iskane pomoči!
Daša Troha Jurekovič, dr. med.
Preberi še
Daša Troha Jurekovič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650