Vprašanje
Spoštovani!
Imam eno težavo, ki me spremlja že priblilžno 15 let, vendar se mi zdi, da se ta težava vedno bolj stopnjuje, še posebej po porodih, leta 97 in 02. Namreč zelo pogosto uriniram, tudi po 30 x v enem dnevu ali pa vsaj vsako uro in tudi ponoči v povprečju 2 x. Moram pa reči, da kar precej spijem (2 l/dan), saj sem neprestano žejna. Če ne pijem imam suha usta ali pa me začne boleti glava. Med uriniranjem me nič ne peče in nasploh ni boleče. Zgodi se tudi, da včasih uriniram majhno količino, saj očitno "siljenje" na vodo občutim takoj, ko je vsaj malo poln mehur in moram čim prej na vodo. Pred približno 9. leti sem zaradi te težave bila na pregledu na kliničnem centru v Ljubljani, pa niso ugotovili nobene nepravilnosti. Zanima me, kakšni bi lahko bili vzroki za tako pogosto uriniranje in kam naj se obrnem za odpravo te težave? Ali je možno, da je vzrok psihične narave?
Zanima pa me še ena stvar. Še posebej po prvem porodu veliko manj čutim med spolnim odnosom, saj se je nožnica očitno razširila. Porod je bil zelo težak, izgubila sem ogromno krvi (transfuija), naredili so abrazijo, sledila atonija. Bila sem šivana znotraj v nožnici. Zanima me ali se da kaj narediti (poleg Keglovih vaj, ki jih izvajam), da bi se nožnica nazaj skrčila?
Za vas imam še eno vprašanje. Med spolnim odnosom imam včasih bolečine, še posebej takrat, ko je penetracija globoka, saj mož ob "nekaj zadane".Ginekolog mi je rekel, da je to vrh maternice. Naj povem, da sem obe nosečnosti zelo "nizko nosila". Ali se tu da kaj pomagati in kako?
Za odgovore (še posebej mi je pomemben odgovor na prvo vprašanje) in vaše potrpljenje se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!
Odgovor
Težave, ki jih navajate, povzroča prekomerna aktivnost sečnega mehurja. V klinično razviti sliki se ta motnja kaže kot pogosto uriniranje podnevi in ponoči, uriniranje majhnih količin urina, pogosto siljenje na vodo v primeru hladnega vremena ali kontakta z vodo, včasih pri tiščanju voda uide še preden uspete priti do stranišča. Znak prekomerne aktivnosti mehurja je tudi bolečina v spodnjem delu trebuha, ki se jo pogosto zamenjuje z ˝bolečimi jajčniki˝ in pa bolečina pri spolnem odnosu. Prekomerna aktivnost mehurja ni v neposredni povezavi s porodi, lahko pa je posledica prebolelih infekcij mehurja ali ledvic, kamnov, večinoma pa velja, da je vzrok neznan. Včasih ženske povedo, da so imele težave z mehurjem tudi že v otroštvu.
Ker so v Kliničnem centru izključili možnost organske motnje potem gre najverjetneje z funkcionalno motnjo, ki se zdravi z vedenjsko terapijo, električno ali magnetno stimulacijo in s specifičnimi zdravili. Vedenjska terapija je morda še najpomembnejša. Priporočamo, da izvajate trening mehurja. Gre za to, da greste na vodo ob točno določeni uri in to ne glede na dejstvo ali vas tišči ali ne. Sprva naj bi šli na vodo vsaki 2 uri, če se občutek pritiska na vodo pojavi prej poskusimo to siljenje na vodo premagati. To storimo tako, da sedemo in prekrižamo noge in stisnemo mišice medeničnega dna (kot pri Keglovih vajah). Običajno to siljenje na vodo (urgenca) v približno 15 sekundah popusti in pogostokrat tudi mine, od moči mišic medeničnega dna pa je odvisno, ali bo voda pri tem ušla ali ne. Ko vam bo uspelo zadržati vodo brez težav na 2 uri, kar se običajno zgodi v tednu dni ali dveh, potem čas zadrževanja uriniranja podaljšajte na 2 uri in pol. S takšnim treningom nadaljujemo toliko časa, dokler interval med posameznimi uriniranji ne znaša 4 ure. Pozneje uriniranje na 4 ure le še vzdržujemo. Uspeh se bo najprej pokazal tako, da ne boste več ponoči hodili na stranišče.
Pri treningu mehurja pa priporočamo tudi vodenje dnevnika uriniranja. Gre za to, da vsakih 10 dni na poseben list zavedete, koliko tekočine ste ta dan zaužili, kolikokrat ste šli na vodo podnevi in kolikokrat ponoči, kolikšna je bila količina urina ob posameznem uriniranju in kolikokrat vam je pri izvajanju treninga mehurja voda ušla in kaj je botrovalo temu dogodku. Seveda pa morate pri treningu mehurja zaužiti zadostno količino tekočine (1,5 l/dan) in upoštevati določena dietna načela. Izogibati se morate snovem, ki stimulirajo aktivnost mehurja kot so gazirane pijače, kava, alkohol, pomarančni sokovi in limonada, začinjene jedi, paradižniki in po mnenju nekaterih tudi čokolada in kakav.
Včasih pa sam trening mehurja ni dovolj in takrat se odločimo še za zdravila, ki zavirajo delovanje mehurja (antiholinergiki: propiverin, tolterodin, trospium…) ali pa za električno stimulacijo (AMFES ali TENS mehurja). Svetujem, da se za dodatna navodila obrnete na izbranega ginekologa ali pa se naročite na pregled v naši Uroginekološki ambulanti.
¨Čutenje¨ med odnosom ni izključno posledica vaginalnega poroda ampak gre za bolj kompleksno zadevo, na katero vplivajo številni psihosocialni dejavniki, odnos s partnerjem itd. Nekatere ženske navajajo po porodih zmanjšan libido, druge zopet menijo da s tem v zvezi ne zaznavajo sprememb, nekatere imajo zopet večji libido… Dolžina in ohlapnost nožnice načeloma naj ne bi vplivali na doživljanje orgazmov. Kljub vsemu pa nekateri avtorji menijo, da je intenzivno izvajanje Keglovih vaj (glejte pod rubriko Keglove vaje) in s tem krepitev moči mišic medeničnega dna v veliko pomoč pri doživljanju orgazmov tako pri ženskah kot tudi pri moških.
Bolečine med spolnimi odnosi so v vašem primeru verjetno posledica prekomerne aktivnosti mehurja. Večinoma morajo vse ženske s podobnimi težavami kot jih imate Vi po odnosu na vodo.
Mož pa lahko pri odnosu čuti vrat maternice, kar pa ni nič neobičajnega.
Preberi še
Doc. dr. Igor But, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV