Prekomerna poraščenost

Mag. Metka Adamič dr. med.

Stara sem 17 let!Imam problem z poraščenostjo!Poraščena sem po prsih in trebuhu!In to me zelo moti!Enkrat sem pri viziti gledala prispevek o laserskem zdravljenju prekomerne poraščenosti!In bi vas pro...

Vprašanje
Stara sem 17 let!Imam problem z poraščenostjo!Poraščena sem po prsih in trebuhu!In to me zelo moti!Enkrat sem pri viziti gledala prispevek o laserskem zdravljenju prekomerne poraščenosti!In bi vas proslila če mi jahko poveste koliko se da o tem načinu zdravljeneja!Zelo bi vam bila hvaležna če bi odpisali in seveda tud upam da boste!Najlepša hvala!
Odgovor
Prekomerna dlakavost se pri ženskah pojavlja iz različnih razlogov. V nekaterih primerih gre za prekomerno izločanje androgenih (»moških«) hormonov, po drugi strani pa raziskovalci menijo, da gre lahko tudi za povečano občutljivost receptorjev dlačnih mešičkov na sicer normalne koncenracije androgenih hormonov v krvi. Do povečane koncentracije moških hormonov lahko pride v raznih bolezenskih stanjih -zaradi motenj v delovanju nadledvičnih žlez -zaradi motenj v delovanju jajčnikov -lahko pride do napak v metabolizmu oz pretvarjanju androgenih hormonov -razlog so lahko tudi tumorji, ki izločajo androgene hormone Običajno je potrebno najprej ugotoviti razlog pojačane dlakavosti in obenem preveriti, ali jo spremljajo tudi motnje v menstrualnem ciklusu. Zato vam svetujem, da opravite pregled pri endokrinologu – specialistu za žleze z notranjim izločanjem. Na podlagi določenih preiskav bo zdravnik specialist opredelil ali gre za bolezenko povzročeno poraščenost ali ste poraščeni zaradi dednih lastnosti.V nekaterih primerih lahko povzroča rast dlak jemanje določenih zdravil. Že samo prenehanje jemanja zdravil lahko privede do izboljšanja stanja. Trajnejši uspeh lahko dosežemo z uničevanjem lasnega korena z elektroepilacijo, ki je bila dolga leta edina, bolj ali manj uspešna metoda. Pri tem je potrebno z elektrodo uspešno obdelati pravzaprav sleherni dlačni folikel. V zadnjem obdobju pa je napredek medicinskih znanosti privedel do razvoja laserja, katerega uspešnost je veliko večja in trajnejša kot je bila pri preostalih doslej uporabljenih metodah Učinkovito odstranjevanje dlak z laserjem je posledica delovanja laserskega žarka na žive dele dlačnega folikla, ki so odgovorni za tvorbo in obnovo dlačnega korena. Visokoenergetski laserski sistem je posebej namenjen globjim strukturam kože in se, kot smo omenili, absorbira v kožnem pigmentu melaninu. Ob tem pride do kopičenja svetlobne energije laserskega žarka v dlačnem foliklu. Energija povzroči toplotno okvaro in prepreči nadaljno rast dlak. Preden se odločimo za lasersko zdravljenje pri določeni osebi, je potrebno opraviti temeljit in strokovno voden pogovor. Pomembna je tako družinska anamneza, podatki o prebolelih boleznih, seznaniti se moramo z morebitnimi drugimi boleznimi, zaradi katerih bolnik oboleva. Nenazadnje se moramo osredotočiti na težave, zaradi katerih bolnik prihaja v našo ambulanto. Predvsem je potrebno ločiti ali so težave pogojene z določenimi patološkimi dogajanji ali pa gre za podedovano obliko prekomerne poraščenosti. Vemo namreč, da se stopnja poraščenosti razlikuje tako med pripadniki različnih etničnih skupin, kot tudi med rasami. Najmanj poraščeni so Azijati, sledijo jim črnci, najbolj pa smo poraščeni belci, med nami npr. izstopajo »Mediteranci«. V primeru, ko sumimo, da gre za bolezensko pogojeno prekomerno poraščenost, preusmerimo bolnika najprej v endokrinološko ambulanto, saj je le z ustreznim sodelovanjem moč doseči optimalne rezultate zdravljenja pri obolelih. Povprašati moramo tudi glede zdravil, ki bi lahko sprožila takšno stanje. Terapevt mora biti seveda natančno poučen, katera zdravila lahko povzročajo kot stranski učinek tudi povečanje poraščenosti, najsi bo to v obliki hirsutizma ali hipertrihoze. Pomembni so tudi usmerjeni podatki glede obolevanja za kožnimi obolenji. Pri določenih kožnih in sistemskih obolenjih je namreč laserski postopek kontraindiciran. S tem mora biti terapevt natančno seznanjen. Dodatno je potrebno, da se pred posegom opravi pregled osebe, ki želi laserski poseg. Pregled je potrebno opraviti pred vsakim posegom in ga lahko opravi le izkušen in usposobljen zdravnik, načeloma dermatolog ali kirurg plastik. Za samo tehniko laserskega odstranjevanja dlak je pomembno, da se pacient nekaj tednov pred posegom ne epilira ali puli dlak, da ne uporablja voska za odstranjevanje dlak ter epilacijskih krem in da se ne izpostavlja postopku z elektrolizo. Približno 1 teden pred laserskim odstranjevanjem se lahko zadnjikrat obrije. Običajno se neposredno pred posegom poraščen predel obrije. Kot smo že omenili, se mora po opravljenem posegu izogibati UV žarkom najmanj 4 tedne. Le tako se lahko izognemo neljubim zapletom v smislu nastanka hiperpigmentacij ali hipopigmentacij. POSTOPEK Sam poseg je v primeru zdravljenja z diodnim laserjem, ki ga uporabljamo v naši ordinaciji na Parmovi 51 (tel 43 66 330), minimalno boleč. Bolečnost je zmanjšana z aktivnim hlajenjem kože s pomočjo hladilnega sistema, ki je vgrajen v sam ročnik laserskega aparata, s katerim izvajamo poseg. Kožno površino ohlaja neposredno pred sprožitvijo pulza laserskega žarka na 5 0C. Tovrstno hlajenje istočasno preprečuje nastanek termične poškodbe tkivnih struktur okoli dlačic. Časovni interval, ko žarek deluje, je izredno majhen. Na površini približno kvadratnega centimetra, opravimo odstranjevanje dlak naenkrat v zelo kratkem časovnem intervalu (10- 30 milisekund), ki ga imenujemo pulz. Pulz je ravno dovolj dolg, da poškoduje dlačni folikel. Postopoma premikamo vrh ročnika na sosednjo površino poraščene kože in tako lahko v nekaj 10 minutah opravimo poseg na večji površini kože. Ker površina kože ni poškodovana, zdravljenega mesta ni potrebno niti prekriti z gazo ali povojem. Energijo žarka, ki se uporabi med samim postopkom pri posameznem pacientu, je potrebno določiti individualno ter jo glede na reakcijo tudi primerno spreminjati tekom procedure. Coherentov diodni laser je opremljen z učinkovitim hladilnim sistemom, ki omogoča zaščito ostalih struktur kože, ki ležijo okoli dlak. Obenem lahko zato uporabimo višje jakosti laserskega žarka, ki je seveda bolj učinkovit v pogledu uničevanja rastnih delov dlak. Sprotno hlajenje deluje blagodejno in zmanjša bolečine. Pri zdravljenju večjih kožnih površin lahko pri občutljivejših ljudeh bolečina predstavlja problem. Uporaba lokalnih anestetičnih krem (5% lidocain) nekoliko zmanjša bolečino. V večini primerov se lahko na mestu posega pojavi blaga oteklina in rdečina, ki je vezana na neposredno okolico dlačic in traja le nekaj ur, v redkih primerih 2-3 dni. Pacient lahko takoj opravlja normalno vse fizične aktivnosti. Po posegu svetujemo normalno nego zdravljenih predelov kože, to je redno 2x dnevno umivanje ter uporabo običajnih, neagresivnih negovalnih sredstev. Odsvetujemo sončenje oziroma svetujemo redno uporabo krem z zaščitnim UV filtrom ( najmanj 15) vsaj 4 tedne po posegu. V časovnem zamiku 1-6 mesecev po opravljenem posegu, ponovno zrastejo dlake, ki so bile tekom posega v telogeni oziroma katageni fazi – to je v t.i. stanju »mirovanja«. Takrat je najbolje postopek ponoviti. Nesmiselno je postopek ponavljati v prekratkih časovnih intervalih. Koliko ponovitev bo pri posameznem bolniku potrebno opraviti, žal ni moč predvideti. Danes se smatra, da je potrebno opraviti v rednih, smiselnih časovnih zaporedjih vsaj 3 posege. Glede na dosedanje izkušnje v naši ambulanti, menimo, da je za optimalen učinek potrebno opraviti 5-7 posegov. Ob tem opazujemo tudi izjeme, pri približno dveh osebah od desetih dosežemo praktično 100 odstotno odstranitev dlačic že po 2-3 ponovljenih posegih. Na drugi strani pa podobno kot je omenjeno v strokovni literaturi, tudi v naši laserski ambulanti opažamo, pri sicer majhnem deležu bolnikov, da laserski postopek ne privede do zadovoljivih rezultatov – takšne osebe imenujemo «non-responderji«. Zaenkrat raziskovalcem ni uspelo najti zadovoljive razlage za to. NEŽELJENE POSLEDICE ZDRAVLJENJA Sam poseg privede do prehodne poškodbe določenih struktur epidermisa, ki se lahko kaže s prehodno blago bolečino, otekanjem ter rdečino (v izjemnih primerih vezikulo oz. mehurjem). Teoretična možnost določenih stranskih učinkov obstoja, vendar so le ti minimalni, če ne kar zanemarljivi. Seveda to velja izključno v primerih, ko je postopek opravljen strokovno in z upoštevanjem določenih kontraindikacij. Najbolj pogost stranski učinek je prehodna hiper ali hipopigmentacija zdravljenih predelov, ki se po 1-6 mesecih izgubi. Na mestih, ki so z laserskim žarkom obsevana, lahko trajno izginejo pege. Obstoja tudi možnost nastanka brazgotin na mestih zdravljenja – v primerih, ko so bolniki nagnjeni k prekomernemu brazgotinjenju oz nastanku keloidov ter v primeru, da postopek izvajamo z neprimerno jakostjo glede na tip kože in stopnjo osončenosti. Bolnikom, ki imajo pogosto težave s herpes simplexom v tretiranem predelu, lahko poseg z laserjem sproži reaktivacijo virusnega obolenja, ki se običajno lahko razširi na celotno področje zdravljenja. V določenih primerih je potrebna primerna zaščita z antivirotikom pred, med in po posegom, o čemer odloča lečeči terapevt. Možno je sprožiti tudi t.i. Koebenerjev fenomen – kar pomeni, da se določene kožne bolezni pojavijo na predelu kože, ki je na določen način poškodovan – tako fizično, kemijsko, vnetno, fizikalno – npr. termično (kar se dogaja ob posegu z laserskim žarkom). Ob tem je potrebno natančno poznavanje teh bolezni, saj jih le tako lahko preprečimo in postopek pri bolniku varno opravimo. Poseg je možen na vseh predelih telesa, razen v okolici oči, saj bi lahko povzročil poškodbo pigmenta na očesni mrežnici. UČINKOVITOST METODE V literaturi so podatki o tem, da približno 70%-80% ljudi z črnimi, rjavimi ali rdečkastimi lasmi, pri katerih je opravljen laserski postopek, opaža po 1x opravljenem zdravljenju dolgotrajno zmanjšano poraslost, medtem ko je ta odstotek precej manjši pri svetlolasih. Seveda je potrebno postopek, kot smo že omenili, nekajkrat ponoviti, da dosežemo optimalne učinke. Na nedavnem evropskem dermatovenerološkem kongresu v Ženevi je bila predstavljena primerjalna študija glede uspešnosti delovanja različnih laserjev. Študijo so opravili na Dermatološki kliniki v Munchnu. Ugotovili, da vsi laserji, ki so od določenih inštitucij odobreni za trajno odstranjevanje dlak, lahko privedejo do dolgotrajne 75%- 85% zmanjšane poraščenosti pri večini zdravljenih. Bistvena razlika med njimi pa je glede možnosti povzročanja stranskih učinkov. V omenjeni študiji se je izkazal kot najuspešnejši in obenem najvarnejši prav Coherentov diodni laser, ki ga uporabljamo za delo v naši laserski ambulanti. Pri vsaki osebi, pri kateri izvajamo laserski postopek, pride do začasne izgube dlak ( to je posledica sprožitve telogene faze pri vseh tretiranih dlakah), ki traja nekaj mesecev. To lahko izkoriščamo predvsem pri svetlopoltih in svetlolasih osebah, saj pri njih lahko želen učinek dolgotrajnejše zmanjšane poraščenosti dosežemo z nebolečim, rednim odstranjevanjem dlak z laserskim postopkom na 2-6 mesecev ( kar je odvisno od predela, kjer dlake odstranjujemo). ZAKLJUČEK Glede na to, da je pri nas veliko bolnikov, ki se zdravijo zaradi prekomerne poraščenosti in da je pri nekaterih bolnikih zdravljenje z zdravili, ki je prav tako simptomatsko, dolgotrajno in slabo učinkovito, se morajo prizadeti bolniki posluževati še drugih metod, ki jim omogočajo normalno življenje in socializacijo. Med prizadetimi je veliko mladih, ki so za tovrstne težave še posebno občutljivi in nemalokrat se tudi strokovnjaki z drugih zdravstvenih področij srečujejo z njimi in njihovim težavami, do katerih je privedel njihov izgled. Pri obravnavi takšnih bolnikov je gotovo potrebno za dosego optimalnih učinkov teamsko delo. V obravnavo in zdravljenje so običajno vključeni tako otroški in splošni zdravniki, kot specialisti različnih strok – endokrinologi, dermatologi, ginekologi, psihiatri. Le tako je obravnava nekega bolnika lahko celostna . Večina metod odstranjevanja dlačic privede le do začasnih učinkov. Prednosti laserskega zdravljenja prekomerne poraščenosti so naslednje: -postopek je hiter -natančen, -relativno neboleč, - v relativno kratkem času je moč obdelati velike površine kože. Zaradi sprotnega hlajenja običajno ne povzroči draženja kože, kar je pogosto ob drugih metodah. Postopek je neinvaziven, kar pomeni da deluje preko površine kože in ne prebada površine z iglo, zato ni mogoče ob tem vnašati bakterij, virusov ali drugih patogenih mikroorganizmov, ki sicer lahko povzročajo težave po terapiji. Ker je postopek hiter, omogoča zdravljenje na večjih kožnih površinah. Pri tem pride le do poškodbe lasnega folikla z minimalnim vplivom na okolno kožo. Teoretično pomeni poškodba dlačnega folikla, do katere privede obsevanje z laserskim žarkom, njegovo trajno poškodbo. Zaradi različnih dejavnikov, ki normalno vplivajo na rast lasu oz. dlake, je lahko uspeh zdravljenja pri določenih posameznikih nekoliko manjši. Če postopek ponovimo, se uspešnost temu primerno postopno veča. Glede na rezultate dosedanjih raziskav in na dosedanje izkušnje v naši laserski ambulanti, kjer se z opisano problematiko ukvarjamo poltretje leto, pa lahko trdimo, da je učinek pri večini oseb dolgotrajen in zadovoljiv. O trajni izgubi dlak ni moč govoriti tudi iz preprostega razloga, ker so tovrstni laserji v uporabi šele v zadnjih letih in je ocena možna le za to obdobje. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.