Prekomerna poraščenost

Doc. dr. Tomaž Kocjan dr. med.

Lansko leto me je splošna zdravnica napotila k endokrinologinji zaradi prekomerne poraščenosti.Endokrinologinja je brez kakršnihkoli raziskav ugotovila,da naj bi dlake začele izginjat,ko bom začela hu...

Vprašanje
Lansko leto me je splošna zdravnica napotila k endokrinologinji zaradi prekomerne poraščenosti.Endokrinologinja je brez kakršnihkoli raziskav ugotovila,da naj bi dlake začele izginjat,ko bom začela hujšati(imam preveliko telesno težo od 17.leta naprej).Dala mi je tudi recept za ALDACTONE,za katerega pa sem prebrala,da se v bistvu uporablja za odvajanje vode in ne najdem povezave z prekomerno poraščenostjo.Ginekologinja me je dala na ultrazvok in ugotovila,da je z jajčniki vse v redu.Stara sem 23 let in sem prekomerno poraščena odkar pomnim.Zanima me, ali se je endokrinologinja sploh odločila za pravo zdravljenje? Rekla mi je da naj pridem na pregled spet čez eno leto in če se stanje ne bo izboljšalo,bo posegla bo drugačnem zdravljenju.In res-rezultatov ni(vsaj do zdaj še ne) četudi se vsakodnevno "filam" z Aldactone-om.
Odgovor
Spoštovani, vaša endokrinologinja ima zelo verjetno prav. Pri vas sumi na neravnovesje moških in ženskih hormonov. Aldactone je resnično blago zdravilo za odvajanje vode, vendar deluje tudi proti moškim hormonom, kar je npr. za moške bolnike moteč stranski učinek, za vas pa zaželjeno. Ker moški hormoni pri ženski nastajajo iz ženskih hormonov v maščobnem tkivu, lahko dober učinek zdravila pričakujete šele po zmanjšanju telesne teže. Če ob Aldactonu niste uspeli shujšati, čeprav ste se trudili, se naročite na kontrolo zaradi zamenjave terapije. Lep pozdrav.
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.