Prekomerna poraščenost

Mag. Metka Adamič dr. med.

že od mladosti imam težave s poraščenostjo po obrazu. takrat sem naredila tudi napako, saj sem si dlake brila, zato jih je sedaj tudi precej. Te si pulim s pinceto, vendar pa moram to početi zelo pogo...

Vprašanje
že od mladosti imam težave s poraščenostjo po obrazu. takrat sem naredila tudi napako, saj sem si dlake brila, zato jih je sedaj tudi precej. Te si pulim s pinceto, vendar pa moram to početi zelo pogosto,saj že v enem dnevu znova poženejo. kaj mi predlagate in kolko stane lasersko zdravljenje (če je sploh možno) hvala lepa
Odgovor
, Lasersko odstranejvanje dlak se v svetu uveljavlja v zadnjih 5 letih in strokovnjaki menijo, da je učinkovito. Dandanes govorimo, da gre za dolgotrajne učinke. Seveda pa je res, da so se poleg visokoenergetskih laserjev, katerih učinkovitost je bila dokazana v številnih neoporečnih študijah, pojavili na tržišču tudi aparati, ki takšnih preizkušanj niso bili deležni. Pred nedavnim so na evropskem dermatološkem kongresu kolegi iz Munhenske Dermatološke klinike predstavili študijo primerjave uspešnosti različnih laserjev, ki se uporabljajo za odstranjevanje dlak. Ugotovili so, da se po večkratnih (5-7x) ponovitvah za različnimi laserje odstrani pri večini ljudi približno enak delež dlak (80-90%). Kot najuspešnejši se je izkazal diodni laser Light sheer - Coherent. Učinki so bili podobni, razlike so se pokazale le pri stranskih učinkih – nekateri (na primer rubinski) laserji so bili bolj agresivni, zlasti pri temnopoltih. Mislim, da so takšna strokovna mnenja neoporečna. Kdor pozna in razume zgradbo kože in kožnih priveskov ter njeno fiziologijo ter na drugi strani fiziko laserjev ne dvomi o njihovem delovanju. Ob tem pa moram še omeniti, da obstojajo ljudje, ki jim pravimo »non responderji« - pri katerih tudi s ponavljanji postopka ne moremo doseči zaželenih učinkov. Na drugi strani pa so takšni, ki že po dveh postopkih nimajo več dlak. Naj vam kljub vsemu napišem še, kako laserji delujejo. Učinkovito odstranjevanje dlak z laserjem je posledica delovanja laserskega žarka na žive dele dlačnega mešička (folikla), ki so odgovorni za tvorbo in obnovo dlačnega korena. Vsak laserski sistem oziroma aparat proizvaja svetlobo določene valovne dolžine, ki jo navzven opažamo kot določeno barvo. Različne valovne dolžine svetlobe imajo različne učinke, za vse je značilno, da imajo veliko afiniteto do določene barvne strukture – pigmenta v koži. Pri laserjih za odstranjevanje dlak velja, da se njihov žarek močno absorbira v rjavem kožnem pigmentu MELANINU. Ta pigment je zgoščen v dlakah oziroma laseh. Energija laserskega žarka se »zgosti v dlaki; ob tem povzroči toplotno okvaro dlake in neposredne okolice ter prepreči njeno nadaljno rast. V trenutku obdelave laser vpliva na vse dlačne mešičke, uničene pa so le tiste dlačice, ki so v trenutku zdravljenja v aktivni (anageni) fazi rasti. Običajno v časovnem zamiku 1-3 mesece po opravljenem postopku velik del dlak ponovno zrase. To so tiste dlake, ki bile ob predhodnem posegu v fazi t.i. mirovanja (telogeni, katageni) in so bile za laserski žarek »neobčutljive«. Zato je potrebno postopek ponoviti po nekaj tednih, da se postopno uničijo koreni še preostalih dlak. Običajno je potrebnih več ponovitev, dandanes se smatra, da v povprečju 5-7, da dosežemo optimalen in zadovoljiv učinek. Število ponovitev pri posamezniku ni vnaprej predvidljivo. Pri tistih, ki so prekomerno poraščeni zaradi bolezenskih razlogov, je potrebnih ponovitev še več. Časovni intervali, ko je ponovitev idealna, so na različnih delih telesa različno dolgi. To je odvisno od trajanja rastnega cikla dlak, ki ni enak na vseh delih telesa. Dlačice, ki ostanejo po posegu, so praviloma tanjše in svetlejše in s tem tudi manj moteče. Postopek je neinvaziven, kar pomeni da deluje preko površine kože in ne prebada površine, zato ob tem ni mogoče vnašati bakterij, virusov ali drugih patogenih mikroorganizmov, ki sicer lahko povzročajo težave po preostalih metodah odstranjevanja dlak. Postopek ni primeren za sive dlake, tudi za svetle, puhaste dlake je manj primeren. Cene posega so odvisne od površine, ki jo je potrebno zdraviti - za predel brk ali brade se gibljejo med 10 000 SIT in 20 000 SIT. Visoke so zato, ker so alserski aparati zelo dragi Lep pozdrav mag. Metka Adamič, dr.med.
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.