Prekomerna poraščenost

Mag. Metka Adamič dr. med.

Stara sem 34 let. Od kar vem oz. od 14. leta svoje starosti imam problem s poraščenostjo. Najprej ta ni bila tako moteča, sedaj pa iz leta v leto oz. prej bi rekla iz meseca v mesec ugotavljam, da se ...

Vprašanje
Stara sem 34 let. Od kar vem oz. od 14. leta svoje starosti imam problem s poraščenostjo. Najprej ta ni bila tako moteča, sedaj pa iz leta v leto oz. prej bi rekla iz meseca v mesec ugotavljam, da se ta pojavlja na vseh mestih. Obraz, prsa, trebuh, hrbet, itd. Pred cca 6 leti sem dobila napotnico za endokrinologa. Ko sem odšla na pregled mi je endokrinologinja dejala, da naj bi bilo za poraščenost kriva debelost, ker imam pač redno menstruacijo, v družini ni poraščenosti, zato nadaljnje preiskave niso opravili. Od takrat sem shujšala 20 kg. Res je, da kljub temu še nimam idealne teže (velika sem 165 cm, težka 80 kg), vendar sem opazila v zadnjem letu, da je z mojo poraščenostjo vse huje in huje. Glede na to, da sem prebrala, da bi lahko bile za poraščenost krive tudi ginekološke težave, sem obiskala ginekologa, ki pa mi je zagotovil, da je z ginekološke strani vse OK. Sama ne vidim več izhoda iz teh mojih težav. Odločam se, ali bi kljub vsemu ponovno obiskala endokrinologa, da bi sedaj opravila vse preiskave, kljub temu, da drugih težav nimam, vendar se bojim, da me bodo odpravili z besedami naj shujšam. Sama sem 100 %, da debelost ni v zvezi z mojo poraščenostjo, saj od kar sem shujšala, so dlake pojavljajo še v večjem obsegu in na novih mestih. Seznanjena sem tudi z lasersko odstranitvijo dlak, vendar mi le ta trenutno zaradi finančnih težav ni dostopna, saj kolikor sem se seznanila s tem, le ta ni tako poceni. Prosim, da mi še vi svetujete kaj naj naredim, za kar se vam zahvaljujem.
Odgovor
Spoštovana, Na vsak način menim, da ste se pravilno odločili in da je za vas najpametneje, da se ponovno obrnete na endokrinologa. Morda bo potrebno za omilitev težav zdravljenje z njihove strani. Morda vam bodo priporočili lasersko odstranjevanje, kar bi bilo gotovo za vas ugodno. V določenih primerih, ko imajo bolnice priporočilo endokrinologa, in napišejo prošnjo na ZZZS za povrnitev stroškov zdravljenja, le-ta ugodi in povrne vsaj del stroškov. Oglasite se za pregled in posvet pri nas , na Parmovi 512 ( Dermatološki center), kjer se z laserskim zdravljenjem ukvarjamo skoraj 5 let. Gotovo bomo našli primerno rešitev (s seboj prinesite tudi izvid in mnenje endokrinologa). Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.