Vprašanje
Stara sem 26 let,mati dveh otrok (hčerka je stara 3 leta in pol, sin 9 mesecev in pol), visoka 170 cm in težka 94 kg. Žal sem že od otroštva pretežka, vse diete pa so bile povečini neuspešne saj sem po njih svojo žalost še naprej tolažila s hrano. Klub prekomerni telesni teži pa sem uspela vsaj do neke mere ohranjati gibčnost in kondicijo. Dokler nisem konec srednje šole padla in se udarila na koleni. Odrgnine so se hitro pozdravile, bolečine pa so se občasno še kar pojavljale. Včasih so bile tako hude da skoraj nisem mogla hodit, stopnice pa so predstavljale skoraj ogromen podvig (vendar pa so se bolečine ob daljši hoji omilile - kakor bi koleni na nek način zagrela) Tako sem počasi nehala hoditi k telovadbi kar je verjetno le še poslabšalo celotno stanje. Ko sem pri 22 letih zanosila pa so težave s koleni čudežno izginile, čeprav se je moja teža s 75kg povišala na skoraj 100kg. Po porodu so se bolečine vrnile, pri drugi nosečnosti pa se je vse skupaj ponovilo. Dokler sem bila noseča težav ni bilo, potem po porodu pa spet.
Vem da moja prevelika teža nikakor ni v pomoč mojim kolenom in da bom morala čimprej nekaj ukreniti tudi na tem, pa me vseeno zanima ali bi bili lahko za bolečine in njihovo izginevanje krivi tudi hormoni? Vzadnjem času pa sem na obeh kolenih občutila kot neke podkožne bulice, ki se premikajo. Že v naprej hvala za odgovor.
Odgovor
Lepo pozdravljeni!
Ni mogoče, da bi vam ženski hormni lahko škodili. Verjetno je res le to, da se v nosečnosti dobro počutite in imate zato tudi manj težav s koleni.
Vaša telesna masa je zares previsoka, saj znaša indeks telesne mase 32,5 kg/m2. Normalne vrednosti so med 18 in 25. Ker ste še mladi, predlagam da shujšate, sicer se ne boste znebili težav s koleni. Pišete, da ste si v mladosti poškodovali koleni. Mislim, da ni hujših posledic, sicer se v nosečnosti ne bi težave s koleni povsem umirile.
Predlagam vam redno telesno vadbo. To pomeni pol do ene ure trajajočo hojo, ki naj bo tako hitra, da se med hojo zadihate in se vam "orosi" čelo. Poskusite si najti varuško za ta čas ali pa otroka vzemite s seboj. Biti pa morate vztrajni, torej hoditi je potrebno prav vsak dan, ne glede na vreme! Svetujem vam tudi, da pričnete hujšati. Vaš cilj naj ne bo idealna telesna teža, temveč shujšati za 5-10kg. Mnogo bolje se boste počutili in tudi veliko lažje hodili. Pravila pa so takšna: zajtrk naj bo kar obilen, vendar brez sladkarij. Tudi sicer vam odsvetujem uživanje sladkarij, saj se po sladkem obroku sprosti inzulin, ki povzroči ponovno lakoto in željo po sladkem. Kosilo naj bo manj obilno, kot je bilo doslej, večerja pa ša manj, po možnosti tudi ne jejte vsaj 2-3 ure pred spanjem. Navadite se veliko piti, na ta način boste kdaj tudi potešili lakoto.
Želim vam le dan!
Marjana Grm
Preberi še
Marjana Grm, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV