Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Premajhno pridobivanje teže otroka

Prim. Zlatan Turčin dr. med.
15. 02. 2004 19.43
0

Spoštovani! Imam šest mesečnega dojenčka.Skrbi me, ker le počasi pridobiva telesno težo. Še vedno ga pogosto dojim (na vsake tri ure). Adaptirano mleko dojenček zavrača, tako po flaški kot po žlički....

Vprašanje
Spoštovani! Imam šest mesečnega dojenčka.Skrbi me, ker le počasi pridobiva telesno težo. Še vedno ga pogosto dojim (na vsake tri ure). Adaptirano mleko dojenček zavrača, tako po flaški kot po žlički. Pri starosti petih mesecev sem začela uvajati tudi trdo hrano, vendar ne preveč uspešno. Do nedavnega me dojenčkova neješčnost ni skrbela, ker sem menila, da se pač počasi privaja na trdo hrano, da pa kljub temu skupaj z dojenjem dobiva toliko hrane kot potrebuje. Pred nedavnim pa je pregled v posvetovalnici pokazal, da dojenček le počasi pridobiva telesno težo (pri starosti štirih mesecev je tehtal 5400 g, pri štirih mesecih in pol 6000g, pri šestih mesecih pa le 6360). Porodna teža dojenčka je bila 3200 g. Dojenček je dolg 63,5 cm, je manjše konstitucije in povprečno razvit. Zanima me kakšno je normalno pridobivanje telesne teže v tem obdobju in ali lahko premajhno pridobivanje telesne teže vpliva na njegov razvoj? Hvala in lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovani, glavna karakteristika otrok je rast. Ko rečemo, da otrok raste, ne mislimo le pridobivanje mase, temveč to zajema tudi razvoj t.j. pridobivanje nekaterih kvalitet in veščin, ki se šele razvijajo. V prvih mesecih življenja pogosto uporabljamo kot glavni kriterij rasti in razvoja pridobivanje na teži in dolžini. Za oceno harmonične rasti obstajajo različne tabele in drugi pripomočki. Poznamo tudi različne "formule". Pričakovane vrednosti za težo in višino so tiste, ki jih najpogosteje izmerimo pri največjem številu otrok določene starosti in spola. Vedno pa imamo tudi odstopanja, ker gre za biološke pojave. Na rast vpliva mnogo dejavnikov. Če naštejem nekatere, so to: geni, spol, letni čas, rasa, ekologija, prehrana, bolezni… Rast je najhitrejša v prvih mesecih življenja. Na splošno pa velja, da dojenček v prvem trimesečju svojega življenja pridobi približno 750 gramov na mesec. Pozneje ta prirastek pada. Po 5. mesecu pridobi približno 500 gr. na mesec. V prvih mesecih pridobi približno 3 cm dolžine na mesec, na koncu prvega leta starosti pa je daljši za približno 25 cm. Enostavna formula za oceno teže je tudi ta, da otrok star 5 mes. podvoji svojo porodno težo, ko je star 12 mes. pa ima trojno porodno težo. Če ocenimo, da je otrok na teži pridobil premalo, po navadi poiščemo vzroke in jih poskušamo odstraniti. Verjetno ste ali pa boste skupaj z vašim pediatrom poskušali ugotoviti vzrok izmerjeni teži vašega dojenčka, ki je manjša od pričakovane in ga boste tudi uspešno premagali. Mogoče nimate dovolj mleka in bi bilo dobro dodajati kakšno humanizirano mleko. Mogoče je prisoten kak drug vzrok. Rad bi opozoril, da sem v praksi srečeval primere, ko sta starša razrešila prehrambene zagate in je dojenček pridobil zaželeno težo. Po tem pa sta ga pretirano hranili v strahu, da se ne bi ponovilo. To je končalo z debelostjo, ki prav tako ni zdrava. Vašem dojenčku želim primerno težo in vas lepo pozdravljam.
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587