Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Preobčutljivost zobnih vratov

Mirjam Kovačič dr. dent. med.
24. 10. 2002 16.51
0

Stara sem 30 let in izredno skrbna pri negi zob. Kljub temu v zadnjem času opažam, da me vedno pogosteje skelijo zobje pri zaužitju toplih in hladnih jedi. Občasno je skelenje močnejše, občasno pa pov...

Vprašanje
Stara sem 30 let in izredno skrbna pri negi zob. Kljub temu v zadnjem času opažam, da me vedno pogosteje skelijo zobje pri zaužitju toplih in hladnih jedi. Občasno je skelenje močnejše, občasno pa povsem izgine. Pri zadnjem obisku pri zobozdravniku, ni bilo posebnosti. Zobozdravnik mi je svetoval zobno pasto za občutljive zobne vratove. Ali je to vse kar lahko storim, da skelenje preneha?
Odgovor
Kot je že ugotovil vaš zobozdravnik, vam opisano skelenje povzročajo občutljivi zobni vratovi. Pri preobčutljivih zobnih vratovih pride do delnega umika dlesne in razgali se del zobne korenine tik ob dlesni – zobni vrat. Zaradi mehanskih in kemičnih dražljajev se cement s take korenine hitro odstrani in občutljivi dentin (zobovina, ki leži pod sklenino in cementom) je izpostavljen vsem dražljajem v ustni votlini. Vzrok razgaljene zobne korenine je lahko umik dlesni, kronične parodontalne bolezni, posledica kirurških posegov, nepravilnega položaja zob v zobnem loku ali napačnega ščetkanja zob. Zobje z razgaljenimi zobnimi koreninami postanejo občutljivi na hladno in toplo, pa tudi na nekatere bolj slane ali kisle jedi ter pri ščetkanju. Skelenje se poslabša kadar uživamo več kislih jedi, kot npr zelo kisle solate, kisla jabolka, limonade, sladkarije, in gazirane pijače (te imajo ph = 2). Po zaužitju takih jedi je priporočljivo izpiranje ust z vodo. Tako preprečimo, da bi te kisline dlje časa delovale na razgaljeno zobno korenino in dodatno raztapljale dentin. Skelenje si lahko ublažimo tudi z uporabo zobnih past za občutljive zobne vratove (te dosežejo svoj učinek šele po nekaj tedenski redni uporabi), s pravilno tehniko ščetkanja zob, v primeru hujšega skelenja pa priporočam obisk pri zobozdravniku. Svetoval vam bo pravilno tehniko ščetkanja zob, s katero ne boste dodatno poškodovali že razgaljene zobne korenine. V ordinaciji imamo na voljo premaze, ki za nekaj časa ublažijo težave. V kolikor zobna korenina ni samo razgaljena, ampak se na njej pojavi tudi vdolbina, ki ji rečemo erozija, jo lahko zobozdravnik zapolni.
Mirjam Kovačič, dr. dent. med.
Preberi še
Mirjam Kovačič, dr. dent. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662