Vprašanje
Spoštovani!
Nedolgo nazaj sem na spletni reviji mojuspeh.com prebral o edinem pravilnem in naravnem načinu prehranjevanja, prilagojenem za človeka - presni prehrani. Se pravi le živi hrani; sadje, zelenjava in oreščki. Zanima me, kaj vi menite o takšnem načinu prehranjevanja, ker se mi zdi, da presno vegetarianstvo dosega pravo revolucijo. Ali je res tako učinkovito in zakaj (ni)?
Odgovor
Spoštovani
Strinjam se z vami, da vegetarijanstvo vedno bolj širi, »presno jedstvo« pa nikakor ni ne revolucionarno. niti ni uspešnica niti ni tako zdravo, kakor to propagirajo zagovorniki. Dejstvo je, da vsake toliko časa ta bolj filozofski pristop k prehranjevanju, nekoliko bolj zaživi, nato zamre do ponovne oživitve. No , moram reči, da dejansko spoštujem ljudi, ki se s tem načinom prehranjevanja spoprimejo.
Kljub temu, da nutricionisti in dietetiki širom po svetu neprestano spodbujamo k uživanju presnega sadja in zelenjave, ne poznam niti enega znanstveno podprtega priporočila, da bi uživali pretežno presno hrano. Drži, da je človek v svojem zgodovinskem razvoju verjetna zelo dolgo časa živil samo od presne hrane – in to ne samo od presne zelenjave ali sadja temveč tudi od presnega mesa, ogrcev in raznih drugih ličink. Toda izkopanine kažejo na izredno iztrošenost zobovja in na kratko življenjsko dobo. Človek se ni uspel prilagoditi presni prehrani (jasen znak so njegovi zobje, ki mu ne rastejo stalno novi) ampak je uspel prilagoditi svojo hrano. Začel jo je kuhati. Kuhanje se,. hočeš nočeš, odlikuje z več dobrimi lastnostmi: s kuhanjem uničimo nevarne bakterije v hrani, kuhanje spremeni beljakovine, ki se nahajajo v živilih do te mere, da so človeškemu organizmu lažje dostopne, nekatere beljakovine pa razstrupi. Hrana postane mehkejša in jo lažje prežvečimo. V nasprotju pa lahko rečemo, da je kar koristno ka dan ali dva uživati presno hrano, saj s tem napravimo dobro vajo v disciplini, zmernosti in počasnega uživanja v hrane.
Ko sem iskal razne študije o ljudeh, ki uživajo presno hrano več let, moram priznati, da jih niti ni toliko. Tiste študije, ki so opravljene na le nekaj primerih, niso realne. V letu 1999 je bila v Annals of Nutrition and Metabolism objavljena zanimiva in poučna študija, bila je opravljena na 500 osebah, ki so uživale presno hrano več kakor 4 leta. Zanimivo je, da so ti ljudje v času svojega spremenjenega prehranjevanja izgubili povprečno po 10-12 kg. Pri tem so ženske izgubile v povprečju več teže. Žal pa je tretjina žensk, izgubila tudi menstruacijo, kar pa je resen znak podhranjenosti. Tako študija. Vi pa se boste morali odločati sami.
Obilo sreče pri premisleku vam želim.
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV