Vprašanje
Pozdravljeni,
lepo prosim za vaše mnenje.
Oče je pred tremi dnevi pri "sestopu" po strmini z Rožnika padel. Kot je povedal, je "začutil, da bo stopil v prazno", domneva, da mu je spodrsnilo na korenini ali pa se je spotaknil čeznjo ... in naslednje, česar se spominja, je, da se je ovedel ležeč na strmini na levem boku, potolčen je pa po desni - velika črnjavka ob zunanjem robu očesne votline, rane - odrgnine na desnem komolcu in desni nogi.
Star je 73 let, zelo drobne konsitucije, od že 30-letnega jemanja medrola zaradi ledvične odpovedi pa je tudi že skoraj brez vse mišične mase in moči, hodi zelo "leseno", "hoduljasto" in si recimo na ledu, spolzkem terenu ne more čisto nič pomagati oz. se "uloviti".
Ko se je torej po padcu pobral in privlekel domov (je zelo trmast, za nič na svetu ne bi klical rešilca) in sta z mamo oskrbela rane, je bil kar v redu. Zmeden, pozabljiv, neorientiran ali zaspan ni bil, tudi slabo mu ni bilo, na sončno svetlobo ni extra občutljiv. Bolele so ga le rane (ima zelo stanjšano, skoraj pergamentno tanko kožo (medrol), vsaka praska mu pusti hude rane in podplutbe) ter spodnja polovica reber po desni strani - že večkrat nalomljena rebra ob vsakem malo močnejšem pritisku.
Naslednji dan se je pojavil enakomeren (po celi glavi), stalno prisoten, srednje močan glavobol, ki traja še danes (3. dan po padcu). Poslabša se ob ležanju in ob premikanju glave.
1. Zelo me skrbi, da ni to znak kakšnih notranjih krvavitev/strdkov/kapi. (razlika v znakih pretres/kap/krvavitev???)
2. Ali bi njegov opis padca lahko kazal na to, da ga je v bistvu najprej zadela rahla kap? (občutek "stopanja v prazno") (družinska zgodovina: oba njegova starša sta umrla za kapjo) in je šele posledično padel? On sicer pravi, da ga, "kadar se močno ustraši, za hip zmanjka".
3. Na kaj je treba biti sedaj pozoren? Bi bilo treba opraviti MR/CT? (težava: njegova osebna zdravnica koncesionarka je zelo "varčna" z napotnicami, upokojenci so samo strošek....)
Kako dolgo je "normalno", da traja glavobol po pretresu, če je šlo za pretres....?
Kakšni so znaki poslabšanja simptomov pretresa/možg.krvavitev....?
Naj preventivno proti strdkom in kot analgetik za glavobol jemlje aspirin? (navajen je veliko potrpeti, zato za zdaj še ni nič vzel)
Najlepša hvala vnaprej za odgovor,
tanja n.
Odgovor
Spoštovana Tanja!
Najprej se vam opravičujem, ker vam pišem odgovor šele sedaj, kajti za očeta je že popolnma brezpredmeten, ker se je stanje ali umirilo ali je že pregledovan naprej v bolnišnici. Žal sem bila zaradi bolezni v družini preveč obremenjena, da bi alhko odgovarjala še vam.
Kar opisujete pri očetu, je najverjetneje blag pretres možganov s kratkotrajno nezavestjo in posledičnim glavobolom. Le ta traja v povprečju nekaj tednov, lahko pa tudi do 6 mesecev. Navajali niste nobenih nevroloških deficitov v smislu motenj govora ali kognitivnih motenj( branja, pisanja, razumevanja) ali motorično senzibilitetnih izpadov v smislu parez ali plegij, niti poslabšanja ravnotežja. Brez teh znakov možganske kapi ni. Možganske krvavitve potekajo večinoma z motnjo zavesti in so resno stanje, zaradi katerega so ljudje odpeljani v bolnišnico.
Glede Aspirina-v kolikor ga do sedaj ni jemal redno, česar niste navedli, naj ga takoj po poškodbi vsekakor ne, ker bodo vse krvavitve, tudi podkožne, precej večje.
Moram pa vam povedati, da me je močno zmotila vaša navedba o njegovi osebni zdravnici koncesionarki. Tudi jaz sem koncesionarka, zato zelo dobro vem, s kako omejenimi sredstvi delamo, vendar v okviru tega po najboljših močeh za pacienta in prepričana sem, da tudi za njegovo zdravnico upokojenci NIKOLI niso samo strošek! V pojasnilo vam povem, da povprečno dobi zdravnik za laboratorijske preiskave na pacienta 6,5 EU na LETO, v kolikor ima visokoglavarinsko ambulanto, je tega denarja še manj, kajti v naši državi dobivamo ob več pacientih vse manj denarja. Kar pa se tiče napotitev-MRI in CT sta preiskavi, ki jih odrejajo sekundarni in terciarni specialisti, v kolikor jih mi, moramo računati s tem, da bomo polagali račune plačniku, to je ZZZSju. Tudi za prekoračitev števila izstavljenih napotnic odgovarjamo, žal tudi finančno, kajti odvzamejo nam lahko do 10% letnega izplačila programa. Lepo bi bilo, ko bi gledali na odločitve zdravnika v tej luči, ne več tako, kaj grdi zdravnik noče narediti-žal ne moremo. Za nas bi bilo bistveno laže, ko bi imeli ob diagnostiki proste roke, vendar žal tega noben sistem ne zdrži.
Preberi še
Lili Ločniškar, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV