Vprašanje
Spoštovani,
sem ženska s preteklostjo spolne zlorabe ter otrok matere alkoholičarke (zdravljena 1 leto). Od kar se mati postala alkoholičarka skrbim zanjo in zase, ker živiva sami. Do sedaj sem se nekak borila s problemi včeraj pa sem sredi pogovora s partnerjem izgubila rdečo nit. V mislih so bili stavki, ki jih med seboj nisem znala povezati. Partnerju sem odgovorjala samo z ja, ne in ne vem. 2 uri sm ležala na pojstelji ter nemo zrla v strop. Prosim pomagajte te, ker ne vem kaj se dogaja z menoj? Danes sem sicer šla v službo, vendar imam problem s koncentracijo, saj se nisem mogla spomniti kako se naredi preglednica v excelu.
Hvala za pomoč in lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovani,
med pogovorom s partnerjem se vam je pretrgal miselni tok, kar vas je močno prestrašilo. Stanje, ki ste ga opisali, sodi med formalne motnje mišljenja in lahko nastane zaradi različnih vzrokov, navedla bom le nekatere. V najpogosteje se pojavlja kot kratkotrajna blokada zaradi treme (miselni tok se nam na primer pretrga pred ali med javnim nastopanjem . Trema je v bistvu blaga oblika tesnobe, anksioznosti, s katero se kdaj pa kdaj srečamo vsi. Pri žrtvah travmatičnih dogodkov (spolna zloraba) ali travmatičnega odnosa (mati alkoholičarka) se lahko pojavijo t.i. disociacije, kadar nekaj v določenem trenutku (morda beseda, zvok, gesta, vonj, slika…) aktivira nezavedne boleče spomine, povezane s travmo. Možgani skušajo preprečiti preplavljanje z bolečimi občutki in si pomagajo tako, da odcepijo občutke, misli itd., kar lahko začutimo tudi kot pretrgan miselni tok. Naslednja možnost je, da ste bili v tistem trenutku močno čustveno vznemirjeni , zaskrbljeni ali jezni (zaradi pogovora, partnerja, mame…), pa vam je ta čustvena vznemirjenost sprožila tesnobo, ki se je pokaza kot pretrganje miselnega toka. Ob taki tesnobi se lahko pojavijo tudi občutki depresonalizacije ali derealizacije, lahko tudi občutek omotičnosti, težkega dihanja itd. Ti tesnobni občutki se lahko stopnjujejo celo do paničnega napada, težave s koncentracijo so lahko povezane s to težavo. Več o anksiozni motnji si lahko preberete na povezavah anksiozna motnja in panična motnja . Včasih se lahko pojavi pri tudi depresivni motnji (o depresivni motnji lahko preberete na povezavi depresija ). Ta simptom se lahko pojavlja tudi pri psihozah ob drugih značilnih simptomih (npr. blodnje, halucinacije), čeprav se iz vašega opisa ne kaže, da bi takrat izgubili stik z realnostjo, saj ste se zavedali težave in tudi smiselno odgovarjali partnerju. Več o psihozah si lahko preberete na povezavi psihoza .
Vzrokov je lahko še več, simptom katere motnje bi lahko bila ta težava, pa je odvisno od kombinacije z drugimi simptomi, trajanja in intenzitete. Morda je ta enkraten simptom lahko le znak čustvene preobremenjenosti, saj živite v obremenjujočih okoliščinah (skrb za mater). Če se vam ta simptom ponavlja, stopnjuje oziroma če se pojavljajo še drugi simptomi, ki vas morebiti skrbijo, potem predlagam, da obiščete najprej svojega osebnega zdravnika, ki vas bo napotil na ustrezne preiskave, da se izključi morebitne telesne vzroke (npr. kratkotrajne težave s prekrvavitvijo možganov). Če bo presodil, da se soočate s katero od duševnih motrenj, vas bo predpisal ustrezna zdravila in/ali vas napotil na pregled k psihiatru in/ali na psihoterapevtsko zdravljenje. Če se soočate s katero od oblik depresije, anksioznosti in podobnih motenj čustvovanja in razpoloženja, vam v vsakem primeru svetujem vključitev psihoterapevtsko obravnavo. O psihoterapiji si lahko več preberete na povezavi psihoterapija . Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV