Prezgodnja puberteta

Andrejka Kumer Lakner dr. med.

Spostovani, zanima me ali je normalno, da deklica ze pri 9.letih starosti dobi menstruacijo? Sicer je za svojo starost zelo visoka (skoraj 170 cm), vendar zelo suha!

Vprašanje
Spostovani, zanima me ali je normalno, da deklica ze pri 9.letih starosti dobi menstruacijo? Sicer je za svojo starost zelo visoka (skoraj 170 cm), vendar zelo suha!
Odgovor
Spoštovani! najbrž ste pri svoji deklici opazili tudi sekundarne spolne znake- poraščenost pod pazduhami in v sramnem predelu ter povečanje dojk. Kaj sproži izredno zanimivo medigro hormonov iz hipotalamusa (dela centralnega živčnega sistema), hipofize (možganskega priveska) in spolnih žlez, še ni znano, gotovo pa imata pri tem pomembno vlogo telesna konstitucija in okolje. Opažajo, da je pojav prve menstruacije (menarhe) vedno zgodnejši. O prezgodnji puberteti pa govorimo, če se začne pri deklicah pred 8. letom.Vzrok je večinoma konstitucionalen. Kljub temu menim, da bi bilo pametno iti k zdravniku, da presodi, ali bi bilo dobro napotiti deklico k pediatru-endokrinologu. Včasih gre lahko za lažno ali psevdopuberteto. Specialist določi nivoje hormonov v krvi ter napravi še druge potrebne preiskave, da ugotovi ali izključi morebitne vzroke prezgodnjega izločanja hormonov. Vse dobro vam želim in vas pozdravljam!
Andrejka Kumer Lakner, dr. med.
Preberi še
Andrejka Kumer Lakner, dr. med.