Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Psihosomatska motnja

Metka Faganelj But dr. med.
06. 12. 2002 19.15
0

LEP POZDRAV! Več let opažam bolečine v vratnem in prstnem delu hrbtenice, ki se močno stopnjujejo v zadnjih dveh letih. Podobne so napadom, ki si jih ne znam razložiti. Pričnejo se v delu lopatic, tik...

Vprašanje
LEP POZDRAV! Več let opažam bolečine v vratnem in prstnem delu hrbtenice, ki se močno stopnjujejo v zadnjih dveh letih. Podobne so napadom, ki si jih ne znam razložiti. Pričnejo se v delu lopatic, tik ob hrbtenici in se širijo proti prstnem košu, po rokah do komolca ali pa po hrbtenici navzgor proti čeljusti in v glavo. Ta bolečina je neznostna, podobna močnemu zbadanju, rezanju z nožem ali lomljenju telesa! Večkrat pred temi napadi opažam ne moč v rokah in nogah in omotico! Te bolečine so zelo pogoste, predvsem takrat kadar so vremenske spremembe.Obiskala sem že ortopeda, njegova diagnoza je začetna spondiloza med C2 IN C5. Pred letom se mi je na prvem vratnem vretencu pojavila otrdlina-oteklina, ki je na pritisk zelo boleča, je v velikosti manjšega oreha, ki se veča in manjša, odvisno od obremenitve telesa. Občastno mi obstane tudi desna roka, ki pa jo dvignem do polovico telesa s težavo, drugič čutim pritisk in ostro bolečino v predelu desnega kolka in s težavo premikam nogo. Opravila sem tudi ultrazvok vratu, ki pa ni pokazal kakršnih koli patoloških sprememb vratu. Naj še omenim, da še imam tudi hude bolečine v ratnem delu mišic. Občastno le še s težavo držim glavo pokonci(mišljene so mišice obračalke glave). P.S. ali so te motnje lahko psihološke narave??? Že v naprej Vam iskreno zahvaljujem!
Odgovor
Velikokrat govorimo o tem, da sta duša in telo povezani, prepleteni v medsebojnem ravnovesju. Bolezen na eni strani povzroči lahko motnjo na drugi strani. Veliko telesnih bolezni povzroča posledično reaktivno depresijo, ki še poveča trpljenje človeka. Znaki so depresivno razpoloženje, potrtost, žalost in tesnoba, ki se lahko kaže s telesnimi znaki, kot so zbadanje, tiščanje v prsnem košu, dušenje, nemoč, strah pred boleznijo, pred smrtjo… Ker znamo depresivne motnje uspešno zdraviti Vam svetujem najprej pregled pri lečečem zdravniku, po potrebi pri psihiatru.
Metka Faganelj But, dr. med.
Preberi še
Metka Faganelj But, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650