Vprašanje
Pozdravljeni, glede na to,da ste s področja psihiatrije, upam da me boste bolje razumeli... Več let že boleham za purgativno anoreksijo in bulimijo (ves čas hočem biti čista v črevesju). Bila sem tudi hospitalizirana zaradi izgube kalija,sicer sem stara 25 let. Pred leti,ko se bulimija ni bila prisotna, sem se odločila za zgolj pitje mleka (no ubistvu delam kapučino brez kofeina) in uživanje bolj tekoče hrane. Začela sem z obrokom okrog pete ure popoldne in nadaljevala s pitjem...prebava pa je bila redna. Potem pa sem začela s prenažiranjem (bulimija) vsega možnega in bruhanjem, ker tega nisem prenesla. Tudi odvajala sem zlorabljala in sedaj brez njih ne gre več. Tako sedaj niham v obdobjih ko pijem mleko in se počutim res u redu, ter v obdobjih, ko se tudi po cel teden prenažiram cel dan in dobesedno požrem kar je možno. Seveda potem jem tudi odvajala. Tako imam sedaj strah pred seboj in tudi mleko bruham,ker vem da prebava in črevo ne funkcionirata več tako,da bi sproti odvajala. Ali se je možno postopoma rešiti odvajal in kako naj enostavno ne bruham mleka več? Seveda mleko pijem dokler ni poln želodec in potem izbruham,kar je preveč. Bila sem že pri ogromno psihologih,zdravilcih,hipnoterapevtih... pa nič. Mi res ni pomoči? Tudi ne vem zakaj se prenejadam, včasih povsem brez vzroka in rabila bi nasvet kako naj neham s tem, ker takrat sem povsem blazna in požrem po pol litra olja,cel kup sira,kruha,tudi na pol skuhane jedi, ki jih sploh ne maram...delam ogabne mešanice,dobesedno hrano goltam. Vem da je vse v glavi, da rabim samokontrolo,ampak preprosto včasih ne gre. Prosim za kakršenkoli nasvet, pomoč...
Odgovor
Spoštovani!
Potrebno si je pridobiti kontrolo nad lastnim življenjem in sprejemanjem adekvatnih odločitev nazaj.
Odgovornost za svoje življenje nosite sami, kako se bo le to odvilo in kaj boste iz njega naredili.
V vsaki situaciji ste vi tisti, ki sprejema odločitev, lahko se odločite za tisto za katero je jasno, da vam bo v škodo in v smer samouničenja lahko pa zberete pogum in vztrajate pri odločitvi, zaradi katere se bo vaša samopodoba posledično sčasoma zvečala in boste pridobivali vedno več zaupanja vase in svoje sposobnosti adekvatnega funkcioniranja.
Pri motnjah hranjenja in njihovem zdravljenju je lahko antidepresivna terapija s fluoksetinom (Prozac) zelo učinkovita, vendar motnje ne ozdravi sama ,potrebno je vsakodnevno delo, trud, vztrajnost in disciplina pri izdelavi novih življenjskih strategij in prevzema konstruktivnih načinov soočanja z nezadovoljstvom in tesnobo. Praznine, ki jo čutite v sebi, ne morete nahraniti s hrano, ker ima ta sposobnost potešiti lakoto po hranilih, čustvena lakota se pa teši le z delom na sebi, samosprejemanjem sebe kot povsem o.k. človeka točno takega kot ste sedaj in z zavedanjem, da v življenju niste sami temveč pomemben del celote, ki jo tvorite z ostalimi ljudmi zato je tudi poglabljanje družabnih stikov in odprtje socialnih mrež lahko terapevtski ukrep pri zdravljenju vseh odvisniških motenj,srečno, J.K.L.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV