Rak na dojki

Edita Arh dr. med.

POZDRAVLJENI! STARA SEM 25 LET. RODILA SEM DVE DEKLICI. PRVA JE STARA 5 LET IN SEM JO DOJILA SKORAJ 5 MESECEV. DRUGA HČI JE STARA 7 TEDNOV, KI PA JE BILA ZARADI NEDONOŠENOSTI DOJENA LE DVA DNI (NASLED...

Vprašanje
POZDRAVLJENI! STARA SEM 25 LET. RODILA SEM DVE DEKLICI. PRVA JE STARA 5 LET IN SEM JO DOJILA SKORAJ 5 MESECEV. DRUGA HČI JE STARA 7 TEDNOV, KI PA JE BILA ZARADI NEDONOŠENOSTI DOJENA LE DVA DNI (NASLEDNJE 4 TEDNE SEM SI MLEKO IZTISKALA IN JO S SVOJIM MLEKOM HRANILA PO STEKLENIČKI). IMELA SEM TUDI MASTITIS. ZANIMA ME ALI SO ZARADI TEGA MOŽNOSTI ZA RAKA KAJ VEČJE. HVALA ZA ODGOVOR. TADEJA
Odgovor
Spoštovani! Ker ste pred 25. letom starosti že dvakrat rodili, vas to do neke mere pred rakom na dojki ščiti. Med samim dojenjem je tveganje nekoliko višje, vendar je dojenje dolgoročno zaščino delujoče. Vnetje ne povečuje tveganja za raka dojke. Pomembno pa je, če ga imate v družini in to pri sorodnicah po materini strani (mati in njene sestre, vaše sestre). Večja verjetnost za raka je tudi pri prekomerni telesni teži. Lep pozdrav.
Edita Arh, dr. med.
Preberi še
Edita Arh, dr. med.