Rak na dojki

Edita Arh dr. med.

Spoštovana gospa zdravnica! Pred petimi leti mi je umrla za rakom dojke teta, dve leti kasneje še mama. Zelo sem obremenjena s to boleznijo, strah me je, da jo bom podedovala. Stara sem 34 let, zanim...

Vprašanje
Spoštovana gospa zdravnica! Pred petimi leti mi je umrla za rakom dojke teta, dve leti kasneje še mama. Zelo sem obremenjena s to boleznijo, strah me je, da jo bom podedovala. Stara sem 34 let, zanima me, kdaj priporočate mamografijo, in koliko je ta bolezen dedna. Zanima me tudi kaj več o zdravilu, ki je bilo omenjeno v medijih pred kratkim. Lepa hvala za odgovor in lepo pozdravljeni Božica Selinšek iz Maribora
Odgovor
Spoštovani! Svetujem vam redno pregledovanje dojk - to lahko zase storite sami. Rak na dojki po ženski liniji v družini pomeni, da se lahko deduje nagnjenost k raku tudi pri ženskih potomkah. V tem primeru po 35.letu starosti že opravimo mamografijo - najbolje bo, da se zglasite na posvet in pregled v najbližji center za bolezni dojk (v Mb na ginekološkem oddelku - ambulante) Onkološki inštitut nudi genetsko svetovanje pri družinski obremenitvi z rakom dojke. Ali imate v mislih zdravilo Evista? Primerno je za preprečevanje osteoporoze po menopavzi, ščiti tudi dojke, a za to pri nas še ni registrirano. Stranski učinki podobni meni, bi bili v vaši starosti prehudi.
Edita Arh, dr. med.
Preberi še
Edita Arh, dr. med.