Rak na jetrih

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Spoštovani, pred približno dvema letoma je bil oče operiran na jetrih, ker so mu slučajno ugotovili, da ima raka. Del jeter so mu odstranili. (rak na jetrih je posledica prevelike količine železa v...

Vprašanje
Spoštovani, pred približno dvema letoma je bil oče operiran na jetrih, ker so mu slučajno ugotovili, da ima raka. Del jeter so mu odstranili. (rak na jetrih je posledica prevelike količine železa v telesu, ki se je zbiralo v jetrih, le ta so trdela in razvila se je ciroza jeter). Delal je v Nemčiji, kjer so mu odobrili invalidsko upokojitev. Pred dvema tednoma pa je šel zaradi bolečin na pregled k svojemu zdravniku (še vedno je v Nemčiji) in ta ga je poslal v bolnico, kjer so ugotovili, da je rak napredoval. V četrtek so ga operirali zaradi razvitega tumorja v želodcu (da le ta ne bi počil in povzročil notranje krvavitve). Ugotovili so tudi, da so se metastaze razvile tudi po drugih tkivih. Sprva so zdravniki govorili, da bodo počakali, da se rana na želodcu zaceli in da bi nato prešli na kemoterapijo. Sedaj pa pravijo, da je kemoterapija brez pomena, ker so metastaze množične in bi mu s tem naredili več škode kot koristi. Bolečine mu lajšajo z morfijem prek obliža, ki se ga menja vsak tretji dan in nobenih drugih zdravil. Ker ne je, dobiva najpomembnejše snovi za preživetje po cevki. Oče je izrazil željo, da bi prišel v Slovenijo. Zanima me, na kaj naj bom pozorna pri sprejemu te odločitve, kaj naj vprašam zdravnike? Kako dobro bi bilo, da se ga pripelje v Ljubljano (1200 km)? Na kaj moram ob tej odločitvi biti še posebej pozorna. Ne bi se rada napačno odločila in s tem povzročila prezgodnjo smrt ljubega očeta. Opišite mi prosim tudi nego takega bolnika doma. Kaj potrebujem in kako bi mu lahko olajšala življenje? Lepo prosim, svetujte mi. Lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovana! Očitno gre pri vašem očetu za močno napredovalega raka. Pri tako razširjeni bolezni res ni pričakovati koristi od kemoterapije. Tako v tujini kot doma je pomembno, da mu olajšajo težave, ki jih bolezen povzroča. Obliži proti bolečinam lahko bolečine učinkovito olajšajo. Če želi priti v Slovenijo, je prav, da mu to željo izpolnite, če le imate pogoje za to. Sam prevoz ne bo bistveno vplival na bolnikovo preživetje. Doma bo potreboval lajšanje bolečin z obliži, še naprej infuzije, če ne bo mogel uživati hrane in pijače, morda tudi nego v najbližji bolnišnici. Potrebovali pa boste pomoč domačega zdravnika in patronažne sestre. LP prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.