Rak na želodcu

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Moj stric poočetovi strani je umrl za rakom na želodcu ( ne vem vrste),prav tako je za rakom na želodcu umrla moja mama(tudi ne poznam vrste.Kakšna je možnost oz. verjetnost, za rakom zbolima tudi moj...

Vprašanje
Moj stric poočetovi strani je umrl za rakom na želodcu ( ne vem vrste),prav tako je za rakom na želodcu umrla moja mama(tudi ne poznam vrste.Kakšna je možnost oz. verjetnost, za rakom zbolima tudi moj brat in jaz. Lep pozdrav!
Odgovor
Spoštovani! Glede na to, da niste napisali podatkov o tem, kakšne vrste raka sta imela vaša mati in stric, vam točnega odgovora ne morem napisati. Najpogostejša vrsta raka na želodcu je žlezni rak (adenocarcinom). Za to vrsto raka dedna nagnjenost ni ugotovljena, pač pa vplivajo na pogostost tega raka: - vrsta prehrane( malo maščob in beljakovin, slano meso in ribe, malo vitaminov A in C, veliko nitratov- vse to raka pospešuje) - okolje ( način priprave hrane:cvrta in prekajena hrana, kajenje- povečuje) -slabo socialno stanje -medicinski dejavniki (predhodna operacija želodca, kronični gastritis in atrofija želodčne sluznice, infekcija s bakterijo Helicobacter pylori) Če nobenega od teh dejavnikov pri vas in vašem bratu ni, potem je tveganje za raka želodca enako kot pri drugih ljudeh vaše starosti prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.