Rak prostate

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Moj dedek ima raka na prostati in tudi na kosteh. Posebno je prizadeta desna noga, stegnjenica. Jemlje zdravila za raka na prostati in šestkrat so ga obsevali na onkologiji. Zanima me vaše mnenje gled...

Vprašanje
Moj dedek ima raka na prostati in tudi na kosteh. Posebno je prizadeta desna noga, stegnjenica. Jemlje zdravila za raka na prostati in šestkrat so ga obsevali na onkologiji. Zanima me vaše mnenje glede prehrane. Ali sme jesti normalno, ali bi se bilo bolje držati kakšne diete, oz. jesti kakšna posebna živila. Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem.
Odgovor
Spoštovani! Raka prostate ni mogoče zdraviti z dieto. Ker gre za hormonsko odvisnega raka, na katerega vpliva količina zaužitih nasičenih maščob, je priporočljivo omejiti maščobe. Delež maščob v hrani naj ne bi presegel 15 % kaloričnih potreb. Od posebnih živil so priporočljivi sojini izdelki zaradi genisteina in fitoestrogenov, ki jih vsebujejo. Sicer pa sme vaš dedek uživati normalno hrano, predvsem tisto, ki jo je navajen in si jo želi. LP prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.