Rak trebušne slinavke

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Spoštovani! Pred tremi meseci je bila moja mama na operaciji kjer so ji izrezali tumor na slinavki, oziroma na glavi slinavke. Kasneje je dobila izvide, ki so potrjevali da je šlo za raka. Metastaz na...

Vprašanje
Spoštovani! Pred tremi meseci je bila moja mama na operaciji kjer so ji izrezali tumor na slinavki, oziroma na glavi slinavke. Kasneje je dobila izvide, ki so potrjevali da je šlo za raka. Metastaz na bezgalkah niso našli. Sedaj je pri zdravniku naročena šele čez pol leta, zanima me zakaj vi menite, da je vmes potrebno toliko časa? Poleg tega me zanima če obstajajo kakšne tablete, ki bi nadomestile encime, ki se izločajo iz slinavke, ki je sedaj po operaciji manjša(saj so jo polovico odrezali). Stogo se drži dijete ali bo to potrebno od sedaj naprej vedno ali samo nekaj časa. Prebrala sem tudi, da se po takih operacijah včasih pojavi diabetis in bi prosila, če mi lahko navedete nekaj bolezenjskih znakov, ki se pojavijo ob tej bolezni? Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor
Odgovor
Spoštovana! Ni potrebno pol leta do naslednjega kontrolnega pregleda. Operater je pač ocenil, da ni potrebe po pregledu prej. Če bi imela težave, bi bilo smotrno, da gre na pregled prej. Ker po operaciji manjka del trebušne slinavke, je lahko slabša funkcije te žleze, kar pomeni prebavne motnje ali manj insulina - višnji krvni sladkor. Vse to pa ni nujno in se lahko telo prilagodi zmanjšani slinavki. Obstajajo zdravila, ki pomagajo pri slabši funkciji slinavke. LP prof. dr. Miha Debevec. dr. med.
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.