Rak trebušne slinavke

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Oče je star 66 let. pred tremi tedni je postal rumen. v bolnico je šel 12.9. bil je na CT- ju. odktili so raka na slinovki, ki se je razširil na jetra. stanje jeter je zelo slabo. v krvi je imel okrog...

Vprašanje
Oče je star 66 let. pred tremi tedni je postal rumen. v bolnico je šel 12.9. bil je na CT- ju. odktili so raka na slinovki, ki se je razširil na jetra. stanje jeter je zelo slabo. v krvi je imel okrog 600 bilirubina. zdravniki so rekli da je so skoraj vsa jetra že rakasta. pravijo da ni možnosti zapresaditev in kemoterapijo. zakaj ne? zdravijo ga s tabletami aldactone, edemid, ultop in inderal. čez vikend je šel domov. zelo je utrujen in zaspan. je to zaradi tablet? zdravniki pravijo da ni več pomoči. mo pa bi mu tako radi pomagali. ali res ni pomoči? zdravniki pravjo da se mu lahko poslabša v nekaj dnevih ali mesecih? lahko imamo še upanje da se izbolJša? ALI OBSTAJA KAKŠNO ZDRAVLJENJE, KI BI POMAGALO K OZDRAVITVI? PROSIM POMAGAJTE Z NASVETI. hvala za odgovor.
Odgovor
Spoštovani! Sprašujete, zakaj ni možnosti za "presaditev in kemoterapijo". Presaditev se pri takem raku ne izvaja, ker ni upanja da bi uspela in bolniku koristila. Pri takem stanju tudi ni izgledov, da bi koristila kemoterapija, bi jo pa zagotovo slabo prenesel in bi mu stanje poslabšala. Zdravila, ki ste jih navedli ne povzročajo zaspanosti. Tako visok bilirubin v krvi je vzrok temu. Žal pri tako napredovalem raku ni zdravljenja, "ki bi pomagalo k ozdravitvi" niti pri nas, niti v tujini. LP prof. dr. Miha Debevec
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.