Rak trebušne slinavke

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Pozdravljeni!Pred dobrim letom je bil brat operiran zaradi raka na slinavki.Ker trenutno nimam čisto točnih podatkov bom na kratko opisala bolezen,po potrebi oz. vašem zanimanju jih lahko naslednjič d...

Vprašanje
Pozdravljeni!Pred dobrim letom je bil brat operiran zaradi raka na slinavki.Ker trenutno nimam čisto točnih podatkov bom na kratko opisala bolezen,po potrebi oz. vašem zanimanju jih lahko naslednjič dopolnim. Pri operaciji so mu odstranili glavo slinavke in po enem letu si je dobro opomogel,če zanemarim sladkorno ki je posledica težav s slinavko.Zdaj je imel ponovne preiskave in so ugotovili raka na repu slinavke in mu dali na izbiro odstranitev repa oz.(zaradi varnosti)odstranitev cele slinavke.Zanima me,kakšna je po odstranitvi slinavke kvaliteta življenja in posledice,ali obstajajo podobni primeri ki so ozdravljeni ali s tem samo podaljšamo življensko dobo za nekaj časa in za kakšno dobo povprečno gre?Zanima me vaše mnenje ali se odločit takoj za odstranitev cele slinavke ali poskusit najprej prvo možnost,torej samo rep slinavke,ker potem pač obstaja možnost da se pojavi čez čas v sami slinavki,kar pa zaenkrat ni vidno in bi bila potrebna ponovna opracija?Na internetu sem zasledila tudi da obstaja zdravilo(tabletke)proti raku in me zanima kako je z tem? Ker je odločitev težka,bi radi čimveč informacij glede tega in se vam vnaprej zahvaljujem za odgovor.Lep pozdrav!
Odgovor
Spoštovana! Rak trebušne slinavke se najbolje zdravi z operacijo. Odstranitev cele slinavke je huda operacija in nujno ostanejo sladkorna bolezen in težave pri prebavi. Ali je pri vašem bratu operacije možna in smislena vam bo lahko povedal kirurg. Žal "tabletke proti raku" ni. Kemoterapija ( intravenozno ali v tabletah) ne more raka slinavke ozdraviti. Lahko pa podaljša življenje in olajša težave. LP prof. dr. Miha Debevec
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.