Vprašanje
Pozdravljeni!
5 let nazaj so moji babici na plastični kirurgiji naredili poseg, s katerim so hoteli poravnati kost na palcu na nogi z žico, med operacijo je prišlo do okužbe s hudo bakterijo, stanje se je slabšalo, vmes je bila na infekcijski kliniki, da se je bakterija izničila. Lansko leto je njen zdravnik opazil, da ji gnije kost in letos januarja so ji palec na nogi amputirali. 2x tedensko ji patronažna sestra previje rano, rana naj bi bila že skoraj zaceljena. Zanima me, če gre babica lahko na morje oz., če lahko zmoči nogo v morju, pravi, da ji zdravnik ne priporoča pa me zanima še vaše mnenje.
Hvala za odgovor, LP
Odgovor
Glede na zaplete, ki jih je imela vaša babica po posegu, je potrebna večja previdnost. Predvidevam, da gre pri vaši babici za upočasnjeno celjenje, kar je posledica zmanjšane prekrvljenosti tkiv. V takih razmerah pa lahko bakteriji hitreje in pogosteje povzročijo nastanek vnetja. Tudi v morski vodi se nahajajo številne bakterije, ki lahko, ob zanje ugodnih pogojih povzročijo nastanek vnetja. Ker gre za manjšo rano in se ta nahaja na nogi, ki jo je relativno lahko zaščititi pred stikom z vodo, je to eden izmed načinov, ki bi ji omogočil vsaj krajše kopanje. Na morje seveda lahko gre. V kolikor bi pri kopanju prišlo do stika z vodo, pa je seveda po kopanju potrebno rano temeljito očistiti s fiziološko raztopino ali razkužilom. Na ta način poskrbimo za zmanjšanje števila bakterij v rani in s tem zmanjšamo možnost nastanka vnetja.
Vsekakor pa je najbolje, da se posvetuje z operaterjem, ki verjetno situacijo najbolje pozna in bo lahko glede vaših dilem tudi dal optimalen odgovor.
Upam, da sem vam z odgovorom olajšal vašo odločitev in prijeten dopust vam želim, babici pa čim hitrejšo zacelitev preostanka rane..
Preberi še
Prim. asist. Erik Vrabič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV