Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Raziskovalna naloga

Mag. Mateja Hudoklin univ. dipl. psih.
25. 08. 2009 16.51
0

Pozdravljeni! Veliko opazujem ljudi, opazila sem, da moj zelo ekstrovertiran sošolec zelo uspešno in hitro rešuje lažje matematične probleme-npr. bolj kompleksne matematične operacije, pri kompleksni...

Vprašanje
Pozdravljeni! Veliko opazujem ljudi, opazila sem, da moj zelo ekstrovertiran sošolec zelo uspešno in hitro rešuje lažje matematične probleme-npr. bolj kompleksne matematične operacije, pri kompleksnih matematičnih nalogah, ki zahtevajo vpogled, pa se bolje znajde prijateljica, ki je introvertirana. Oba sta bila na osnovnošolskem testiranju IQ dosegla visokonadpovprečen rezultat na matematičnem področju. Najverjetneje je ona ustvarjalnejša. Sama pa menim, da bi lahko morda obstajala kakšna povezava med temperamentom in različnimi oblikami mišljenja. Kako bi to dokazala? Sestavila bi dva različna IQ testa. Eden bi preverjal uspešnost pri reševanju lažjih miselnih problemov, drugi pa bi vseboval težje naloge. Testirancem bi pri reševanju merila vzburjenost možganske skorje. Če bi bila moja hipoteza pravilna, bi introverti dosegali višji ali pa prenizek nivo vzburjenja korteksa pri reševanju lažjega testa, njihov optimum pa bi bil pri zahtevejših nalogah in obratno pri ekstrovertih. Vsi bi reševali še teste ustvarjalnosti-tu bi razvila kontrolno in eksperimentalno skupino (se bolj ustvarjalni ekstroverti bolje znajdejo pri reševanju težjih problemov kot manj ustvarjalni introverti in obratno). Mogoče pa obstoječi IQ-testi vendarle niso tako zelo zanesljivi. To bi bila lahko moja raziskovalna naloga, a ne vem, kdo bi me podprl. Sem na čisto krivi poti?
Odgovor
Pozdravljena! Tvoje razmišljanje je zelo zanimivo. Lotevaš se precej kompleksnih vprašanj, ki pa jih v raziskovalni nalogi ne boš mogla raziskati. Povezanost med temeramentom (oz. temperamentnimi lastnostmi) in inteligentnostjo so raziskovali že v peteklosti in tudi še danes poteka raziskovanje teh področij. Ocenjevanje oz. merjenje lastnosti oz. sposobnosti je vse prej kot enostavno. Sestavljanje testov temelji na celi znanosti (psihometrija), ki se ukvarja tudi s tem, kako sestaviti tak test, da bo meril točno to, kar želimo, da meri. Omenjaš tudi kombiniranje z bolj "medicinsko" metodo, tj. merjenje delovanja možganov (teh metod je več, sama pa nisem kompetentna za njihovo razlago). Raziskave, ki vključujejo metodologijo različnih področij (npr. psihologije in nevrologije), so ponavadi ne samo zahtevne, temveč tudi drage. Vsekakor so to zalogaji za uveljavljene strokovnjake-raziskovalce. Torej, priporočam ti, da se o svojih idejah pogovoriš z mentorjem v šoli, pa te bo on usmeril in pomagal pri iskanju in opredeljevanju problema, primernega za raziskovalno nalogo. če pa se boš kdaj kasneje podala v akademsko-raziskovalne vode, boš pa morda problem, o katerem pišeš in razmišljaš, dejansko preverila in raziskala. Veliko uspeha ti želim!
Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
Preberi še
Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587