Vprašanje
Spoštovani!
Že 2 leti hodim dermatologu, ker imam po obrazu predvsem nos in ličnice izrazito rdeč in pojavljajo se tudi občasno majhni mozoljčki, ki so trdi na otip in srbeči. poleti je to bolj izrazito pozimi malo manj ampak mi več sploh ne zgine iz obraza. težavo imam že 4 leta in prvo leto se je stanje pozimi zelo izboljšalo zdaj pa se več ne. izrezali so mi delček kože iz obraza, ga poslali na preiskave, ki niso pokazale ničesar prav tako so mi odvzeli kri in je vse v redu. ne pomaga mi nobena krema, pijem kalcijeve tablete, včasih se mi poslabša če sem malo dlje na soncu čemur se izogibam, včasih se mi poslabša brez razloga.
Prosim vas če mi lahko svetujete še mogoče kakšen način da bi vsaj zmanjšalo izrazitost te težave, ki je zelo moteča.
S spoštovanjem,
Zi
Odgovor
Spoštovani!
Glede na opis težav bi sklepala, da gre pri vas za rozaceo. Brez pregleda pa tega zagotovo ne morem trditi.
Zato sem se odločila, da vam napišem nekaj več o tem kroničnem obolenju kože obraza z namenom, da v njem najdete kako koristno informacijo oziroma nasvet.
Rozacea je dokaj pogosta bolezen kože, ki povzroča rdečico in lahko tudi zatekanje kože, največkrat ,a predelu centra obraza (nos, lica ob nosu, lahko tudi brada in srednji del čela med obrvmi). Včasih so jo imenovali "odrasle akne". Prične se z nagnjenostjo k zardevanju in se stopnjuje v rdečico, ki sčasoma ne izgine.
Ko bolezen napreduje, se začnejo pojavljati razširneje krvne žilice in majhni mozoljčki na pordelem predelu.
Po prvem pojavu lahko rosacea izgine sama od sebe. Če pa se koža preneha vračati v svojo normalno barvo ali ko se pojavijo simptomi kot so mozoljčki in postanejo vidne povečane kapilare, je najbolje posvetovati se z dermatologom. Stanje se redko popravi samo od sebe in lahko traja leta. Brez zdravljenja je lahko še huje.
Točen vzrok rosacee je še vedno neznan.
Najboljša preventiva je izogibanje stvarem, ki povzročajo rdeč obraz ali rdečico.
• Izogibajte se vročim pijačam, pekoči hrani, kofeinu in alkoholnim pijačam. Alkohol sicer stopnjuje težavo, vendar so lahko simptomi enako močni pri nekomu, ki ne uživa alkohola. Zato je bilo to stanje nepravično povezano z alkoholizmom.
• Dobro se zavarujte pred soncem. To vključuje omejeno izpostavljenost sončni svetlobi, nošenje klobukov in uporaba krem za sončenje s širokim spektrom SPF 20 ali več ter izogibanje ekstremno vročim ali hladnim temperaturam, kar lahko stopnjuje simptome rosacee.
• Izogibajte se drgnjenju, praskanju in masiranju obraza. Drgnjenje še dodatno draži pordelo kožo.
• Telovadite v hladnem okolju. Ne se pregreti.
• Izogibajte se agresivnim kozmetičnim in obraznim izdelkom. Izogibajte se stiku laka za lase s kožo obraza.
• Vodite dnevnik epizod zardevanja in zapisujte hrano, izdelke, aktivnosti, zdravila in druge dejavnike, ki izzovejo rdečico.
Odkritje bolezni je prvi korak k njeni kontroli. Samo-diagnoza in zdravljenje nista priporočljiva, saj lahko zdravila brez recepta samo še poslabšajo bolezen. Dermatologi pogosto predpišemo kombinacijo terapij, prilagojeno posameznemu pacientu. Skupaj lahko te terapije ustavijo nadaljevanje rosacee in jo včasih celo popravijo (mednje sodijo zdravljenje z žilnim laserjem, antibotiki, kremami, ki vsebujejo metronidazol ali azelaično kislino, salycilnimi pilingi, fotobiomodulacijo...)
Zdravilna sredstva lahko predpiše dermatolog. Rahlo izboljšanje je vidno v prvih treh do štirih tednih uporabe. Večje izboljšanje je ponavadi opaženo po dveh mesecih.
Kortizonske kreme lahko zmanjšajo rdečino pri rosacei, ne smete pa jih uporabljati dlje kot dva tedna
Lepo vas pozdravljam
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV