Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Samozadovoljevanje v otroštvu

Mag. Mateja Hudoklin univ. dipl. psih.
10. 11. 2009 17.54
0

Pozdravljeni! V preteklem letu sem delala na delovnem mestu vzgojiteljice v vrtcu. Opazila sem, da sta dva fantka vedno pred spadnjem potisnila roke v spodnje hlače in se ali držala ali božala svoj...

Vprašanje
Pozdravljeni! V preteklem letu sem delala na delovnem mestu vzgojiteljice v vrtcu. Opazila sem, da sta dva fantka vedno pred spadnjem potisnila roke v spodnje hlače in se ali držala ali božala svoj spolni ud. O tem sem se pogovarjala tudi z ostalimi vzgojiteljicami, ki so mi opažnje potrdile, vedno pri fantkih, starih okoli pet let. Pred kratkim sem to opazila tudi pri svojem nečaku, ki pa je to počel tudi čez dan na kavču. Zanima me, ali je to normalen pojav v tem starostnem obdobju, če je, zakaj se pojavlja le pri nekaterih (kakšno čustveno pomanjkanje?) in kako je najbolje odreagirati v situaciji (ignorirati, prepovedovati?)? Hvala za odgovor.
Odgovor
Pozdravljeni! Samozadovoljevanje predstavlja eno od oblik vedenja, ki se v določenem razvojnem obdobju lahko ppgosteje pojavlja in je povsem običajna. Takšna oblika vedenja se pogosteje pojavlja nekje med drugim do petim letom starosti, lahko tudi kasneje. Eksperimentiranje z lastnim telesom se pri otroku pojavi že dokaj zgodaj, v drugem letu starosti. Gre za povsem normalen pojav, otrok tako spoznava samega sebe in doživlja nove občutke. Kasneje se takšno vedenja ponavadi pojavlja kot ena od oblik umika iz stresne situacije oziroma kot oblika sproščanja napetosti, pomirjanja. Če otrok tega ne počne prepogosto, potem se s tem ni potrebno posebej ukvarjati. Bolj pozorni moramo postati takrat, ko postane samozadovoljevanje pogosto, otrok se zaradi tega umika iz igre, skratka, samozadovoljevanje postane pogost vzorec vedenja, h kateremu se zateka v stresnih situacijah. Takrat je potrebno ugotoviti, kaj se v otrokovem življenju dogaja, kaj v njem povzroča toliko napetosti oziroma katere so zanj tako stresne okoliščine. Torej, če se takšno vedenje ne pojavlja zelo pogosto, mu ne namenjajte posebne pozornosti. Srečno!
Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
Preberi še
Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662