Vprašanje
Spoštovani dr. Debevec,
stara sem 35 let in v zadnjih dveh mesecih sem bila dvakrat operirana na hrbtišču desnega stopala, prvič v lokalni bolnišnici, drugič na OI, ker je histološki izvid odstranjenega tkiva pri prvi operaciji prokazal, da gre za sarkom velikosti 2,5 cm (punkcija, opravljena novembra lani, tega ni pokazala).
Diagnoza: akralni miksoinflamatorni fibroblastni sarkom, multinodularno rastoč. Sodi v skupino tumorjev mehkih tkiv nejasnega tipa in intermediarne stopnje malignosti (low-grade sarkom). Tumor pogosto recidivira (20-70%), tudi večkrat, zelo redko so opisane metastaze (pri manj kot 2%).
Ker je histološki izvid po drugi operaciji pokazal prisotnost malignih celic na robu ostranjenega tkiva, so kirurgi predlagali obsevanje. Kirurški posegi naj ne bi bili več možni, ker so že zarezali do kosti in odstranili del kitne ovojnice.
Zanima me, ali lahko obsevanje v mojem primeru uniči preostale maligne celice. Pred drugo operacijo sem namreč dobila informacijo, da so obsevanja v primeru tovrstnih tumorjev neuspešna. Zanimajo me vaše izkušnje, vaše mnenje.
Zanima me tudi, kakšne preiskave bodo sledile po obsevanju - ali bo potrebna ponovno megnetna resonanca? Na prvi (pred operacijo) je pokazalo naslednje:videti je področje edema superficialnih mehkih tkiv na dorzalni strani stopala, v katerem se prikaže neostro omejena blaga ojačitev signala po aplikaciji paramagnetnega kontrastnega sredstva v višini os cuneiforme mediale in intermedium ter nad prvo in drugo bazo metatarzalne kosti. Drugih pataloških sprememb ni videti.
Za odgovore se vam vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
Odgovor
Spoštovana!
Obsevanje v določenem odstotku lahko prepreči širjenje sarkoma v okolico. Ali bo tako tudi pri vas pa bo pokazal čas.
LP
prof. dr. Miha Debevec
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV