Vprašanje
Pred petimi leti se mi je na levi nogi pojavil šen. Posledice tega so visoka vročina, bolečina, oteklina in slabost. Pojavil se mi je na golenici. Od tedaj dalje se mi je pojavil še štirikrat (skoraj vsako leto enkrat). Vzrok za zadnja dva pojava je bilo enkrat kopanje v bazenu, drugič pa delo v prahu (spravilo sena). Zaradi napačnih zdravil sem imela tudi hude bolečine in sicer so me zdravili z amosiklavom, medtem ko mi pomaga le ospen. Na isti nogi imam tudi razširjene venske zaklopke in povečan obseg noge. Z lepotno napako se ne obremenjujem preveč, hudo pa me moti možnost ponovnega pojava šena.
Zanima me kako se ga lahko znebim za zmeraj, v kolikor je za to možnost. Morda bi prišla v poštev primerna preventiva.
Za odgovor se vam zahvaljujem.
Odgovor
Spoštovana gospa,
za obolenje, ki ga imenujemo šen, je značilno, da je akutno, kar pomeni, da nastane na hitro, s hudo mrzlico, povišano telesno temperaturo, ki doseže 40 st Celzija in več. Očitno je bilo tudi pri vas tako. Nekoliko kasneje se na koži pojavi omejena rdečina in oteklina, ki je znak kožne infekcije. Ponavadi pa je koža, kjer pride do omenjenih težav, že predhodno poškodovana ali obolela, najsi gre za glivično, bakterijsko ali vnetno obolenje. Omenjate, da se je pri vas obolenje ponovilo po kopanju ter po bivanju v prašnem okolju - zelo je verjetno, da je ob tem prišlo do pponovne okužbe z bakterijo, ki obolenje povzroča. Nič ne omenjate ali ste sicer zdravi. Velja namreč, da v primerih, ko ima oboleli še kakšne dodatne zdravstvene težave, na primer sladkorno bolezen, je verjetnost, da oboli za šenom, večja. Pri šenu gre - kot sem že omenila, za bakterijsko okužbo kože, zaradi tega ga pri nas po tradiciji običajno zdravijo infektologi. Običajno ob tem otečejo in postanejo boleče lokalne bezgavke, včasih opažamo tudi pordelo liso, ki je znak vnetja limfnih žil. Največkrat prizadene spodnje okončine, še zlasti če je koža prizadeta zaradi vnetja, ki je posledica krčnih žil. Pri nekaterih posameznikih so pogosto ponavlja. Običajno kasnejše ponovitve niso več tako intenzivne in neredko potekajo brez povišane telesne temperature. Vodijo pa v nastanek trajne trde otekline, kot se je to očpitno zgodilo tudi pri vas. Za postavitev diagnoze se ponavadi odločimo kar na podlagi podatkov o poteku težav, ki nam jih pacient navede ter na podlagi klinične slike. Očitno je bilo tako tudi v vašem primeru. Obolenje zdravimo z antibiotiki – praviloma penicilinom. Trajanje zdravljenja in doza penicilina se prilagajata intenzivnosti klinične slike. Na prizadet predel na koži polagamo hladne obkladke. Obenem priporočamo počitek in lahko hrano z dovolj vitamini ter uživanje zadostnih količin tekočine. Ob tem je priporočljivo vztrajno zdraviti tudi morebitno vstopno mesto – svetujem, da se o tem pogovorite z vašim zdravnikom. Kljub doslednemu zdravljenju in upoštevanju navodil z vaše strani pa ponovitev žal ne moremo preprečiti.
Kadar se šen ponavlja zelo pogosto, je priporočljivo tako imenovano profilaktično - preventivno zdravljenje. V poštev pride redno jemanje tablet penicilina ali 1x na tri tedne injekcije benzatin – penicilina. Takšno zdravljenje traja več mesecev. Morda bi se tudi o tem pogovorili z zdravnikom, ki vaše zdravljenje vodi.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV