Vprašanje
Pozdravljeni! Sem mati dveh otrok:punčka 9let in fant 7let. Fant hodi v 2.razred in imamo težave s disciplino in odgovornostjo(ne najdem besede). V šoli z znanjem nima težav, je zelo pameten in naredi vse prav. S motivacijo ima pa težave. Priznam da nisem bila dovolj stroga do njegovega 7leta, popustljiva in sedaj čutimo posledice.(med tem je bila tudi ločitev) V šoli se je izkazal že za zelo pridnega(v disciplini)do ekstremnega 'divjaka'. Ko pride domov, včasih ne morem verjeti, kaj si vse lahko dovoli moj sin, kljub temu da ga nisem tako vzgajala. Doma se smo poizkušali vse, od pogovorov do skic....včasih se obnaša zelo neodgovorno. Hčerka včasih že trpi zaradi tega, ker se tako obnaša v šoli. V šoli se je učiteljica odločila za uvajanje semaforja med poukom(vedenje). To vsak dan dobimo starši servirano na pladnju v beležkah otrok. Če je semafor rdeč, ima seveda kazen da dela ogromno za šolo, piše, bere..... Brez izbire prostega časa, vendar tudi to se ravno ne obnese najbolje. Žal smo prišli do manjše palčke v koti, ki stoji in samo to ga prebudi da začne karkoli poslušati. Tega v šoli seveda ne smejo delati in tudi jaz se temu popolnoma izogibam, zato sem se obrnila na vas, kaj lahko še storim s svojim otrokom, da mu vlijem neko odgovornost v življenju da jo čuti, da ni sam, da s svojim obnašanjem moti druge(učitelje,sošolce). Včasih se mi zdi da tako manipulira z nami, kar je pa še huje....vse naredi in točno preračuna kaj narediti, da bo imel potem svoj 'mir'. Zaskrbljena se sprašujem in iščem odgovore kaj lahko še storim za svojega otroka, katerega imam neizmerno rada in mu želim samo dobro v življenju. Zavedam pa se, da če sedaj ne bom ukrepala, da bom jaz in on imeli težave vse življenje. Hvala za odgovor!
Odgovor
Spoštovani, Otroci so različni, ene je lažje vzgajati, drugi pa zahtevajo več potrpljenja in razumevanja. Oboji pa potrebujejo jasne in dosledne meje. Te pa je vaš sin pogrešal, sami ste ugotovili, da ste bili do njega zelo popustljivi. To boste morali nadoknaditi s potrpežljivim, a vztrajnim in doslednim postavljanjem mej, pa tudi s pozitivnim motiviranjem. Primer: namesto da je otrok kaznovan, če ne uboga, si z dobrim vedenjem lahko prisluži tisto, kar ima rad. Predvsem pa ga ves čas na primeren način opozarjajte na posledice določenega vedenja. Če boš naredil tako, bodo posledice take, če boš ravnal drugače, bodo posledice take in take. Ampak potem mora te posledice tudi doživeti. Če ima rad igrice, si s pridnostjo in obvladovanjem izbruhov lahko čez vikend prisluži igranje le teh. Sicer jih ni,brez izjeme in popuščanja. Svoje je prinesla tudi ločitev, na katero se očitno močno čustveno odziva, tudi z vedenjskimi težavami. Izbruhi so lahko povezani s stisko, ki mu jo je sprožila življenjska sprememba. Če bi se tako vedenje nadaljevalo ali celo stopnjevalo, lahko poiščete pomoč pri otroškem (razvojnem) psihologu. Taka ustanova je recimo Svetovalni center za otroke in mladostnike v Ljubljani. Tam vama lahko pomagajo zgraditi nov dialog in medsebojno razumevanje. Lep pozdrav,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV