Vprašanje
Spoštovani!
Stara sem 37 let. Približno pred 2 mesecema so se mi začele ponoči pojavljati v rokah hude pekoče bolečine od komolcev navzdol in mravljinčenje prstov. Moje delo je v celoti vezano na računalnik. Svoje težave sem zaupala osebni zdravnici, ki pa je takoj dejala, da gre za sindrom karpalnega kanala. Tako mi je napisala napotnico za specialista za plastično kirurgijo, kjer mi bodo opravili pregled in se odločili za nadaljnji postopek. Zdravnica mi je omenila tudi možnost, da mi predpišejo opornice za ponoči oz. se bodo odločili ali je potreben operativni poseg. Bolečine, ki so včasih hujše včasih lažje se pojavljajo predvsem ponoči, ki me tudi zbudijo. Redko se pojavljajo podnevi (če kakorkoli pritiskam na živec). Glede na to, da sem pri specialistu naročena šele v sredini junija, sem si določene zadeve o tem sindromu prebrala na spletu. Ob vseh informacijah se mi postavlja kar nekaj vprašanj in sicer:
- ali je možno bolečine odpraviti tudi brez operativnega posega npr. s fizioterapijami, masažami
- ali gre pri sindromu karpalnega kanala za revmatoidni artritis
- zasledila sem sistem FLEXTEND za katerega ne vem ali se lahko uporablja pred ali po operativnem posegu (najverjetneje je prej potreben posvet z zdravnikom)
- ali je možno, da je prišlo do poškodbe pri klasični tajski masaži
- ali se lahko pred samim pregledom pri specialistu uporablja gel Ketonal (za lajšanje bolečin)
- zasledila sem, da je potrebno pred obiskom specialista imeti opravljen nevrološki pregled (meni tega osebna zdravnica ni omenila)
Glede na to, da je vzrokov za nastanek tega sindroma veliko (pri sebi sklepam, da gre predvsem na račun dela za računalnikom-tako je sklepala tudi moja zdravnica), me pa vseeno zanima, če lahko ta sindrom nastane tudi zaradi jemanja tablet micardisplus (za uravnavanje pritiska). V navodilih sem namreč prebrala, da je lahko eden izmed stranskih učinkov revmatoidni artritis.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas pozdravljam.
Odgovor
Spoštovana
-kadar se ne odločimo za operativni poseg svetujemo uporabo individualno izdelanih opornic. Uporabljajo se predvsem preko noči, ob večjih bolečinah pa laho tudi čez dan. Odsvetujemo pretirano obremenjevanje rok in izogibanje opravilom , ki zahtevajo številne ponavljajoče gibe prstov in zapestij ali dolgotrajen prisiljen položaj zapestij
-ne gre za revmatoidni artritis
-sam nimam izkušenj z uporabo flextend sisitema
-menim, da tajska masaža ne more biti vzrok utesnitve, vsekakor pa ni edini vzrok
-ketonal gel lahko uporabljate, še posebej, če vam zmanjša težave
-nevrološki pregled pred posvetom pri plastičnem kirurugu ni potreben. V kolikor pa bo smatral, da je poptreben, vas bo sam napotil na pregled k njemu
-ni mi poznano, da bi to zdravilo bilo vzrok za utesnitev živca
Upam, da sem vam poleg že predhodno napisanih dejstev uspel še dodatno razjasniti vaše dileme, vsekakor pa boste natančne odgovore dobila na posvetu pri plastičnem kirurugu.
Preberi še
Prim. asist. Erik Vrabič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV