Slabokrvnost

Vojka Gorjup dr. med.

Stara sem 23 let in imam težave z prekrvavitvijo, namreč sem slabokrvna. Zadnja krvna slika je pokazala pomanjkanje eritrocitov in povišano stopnjo sedimentacije. Že ob najmanjšem fizičnem pritisku ob...

Vprašanje
Stara sem 23 let in imam težave z prekrvavitvijo, namreč sem slabokrvna. Zadnja krvna slika je pokazala pomanjkanje eritrocitov in povišano stopnjo sedimentacije. Že ob najmanjšem fizičnem pritisku ob telo se mi pojavijo modrice, ki do 14 dni ne izginejo. Občasno uporabljam Lokohepan. Je mogoče to povezano s slabokrvnostjo, čeprav sem imela podobne težave že prej, a v manjši meri? Kaj lahko storim preventivno za moj izgled v prihodnosti?
Odgovor
Vzrokov za slabokrvnost je lahko več. Pri mlajših ženskah je najpogosteje posledica pomanjkanja železa v krvi zaradi premajhnega vnosa le tega s prehrano ali posledica večje izgube npr. z menstrualnimi krvavitvami. V tem primeru govorimo o sideropenični anemiji, da pa jo potrdimo, pa moramo opraviti še nekatere laboratorijske preiskave, ki nam povedo, kakšne so zaloge železa v krvi. To lahko opravi tudi vaš splošni zdravnik. Seveda pa to ni edini tip slabokrvnosti. Za kakšno obliko gre pri vas, na osnovi podatkov, ki ste jih posredovala, ne morem povedati. Modrice, ki vam nastajajo po telesu, ni nujno da so v neposredni zvezi s slabokrvnostjo. Lahko pa vam poleg eritrocitov v krvi manjka tudi duga skupina krvnih telesc, to so trombociti, ki sodelujejo pri normalnem strjevanju krvi. Seveda gre pri vas lahko za eno samo obolenje, zato pa je potreben obsežnejši pregled krvi, ki ga v večji meri lahko opravi vaš lečeči zdravnik.
Vojka Gorjup, dr. med.
Preberi še
Vojka Gorjup, dr. med.