Vprašanje
Lepo pozdravljeni! Rada bi odgovor na vprašanje kaj lahko zajtrkuje bolnik s sladkorno boleznijo, povišanim holesterolom ter srčno obolelostjo. Ali so razni zeliščni namazi, becel margarina, salame z znakom varovanega živila ipd. primerne?Kako je s sadjem? Katero je najbolj primerno oz. katero ni? Trudimo se, da bi oče imel čimbolj pravilno prehrano a glede na raznorazna takšna in drugačna opozorila v medijih včasih res ne vemo kaj in koliko je pravilno. Zanima me še ali lahko uživa pohano zelenjavo. V teh poletnih časih rada pripravim pohane bučke ali cvetačo, ki ju ocvrem v repičnem olju. Ali je bolje tako prehrano črtati z jedilnika? Že vnaprej se vam za odgovor zahvaljujem in vas lepo pozdravljam
Odgovor
Pozdravljeni!
Ne samo enega, postavila ste mi kar več vprašanj. Pa nič zato. Upam, da vam bom na vsa odgovoril zadovoljivo.
1. zajtrki: becel namaz je dovoljen, samo v majhni količini - za zajtrk je dovoljena samo 1 čajna žlička Becel margarine ali kvečjemu 2 lahke Becel margarine.Primernost zeliščnih namazov je vedno vprašljiva - odvisna pa od količine skupne maščobe - če je v deklaraciji navedeno, da namaz vsebuje maščobe manj kakor 10 g /10dag izdelka potem ga je lahko za zajtrk - vendar malo do največ 5 dag. Salame z znakom varovalnega živila so primerne, vendar je tudi tu poglavitna količina - nekako 4 do največ 6 dag je tista količina.
2. sadje in sladkorna bolezen - načeloma je primerno sleherno sadje, vendar le, če načrtujeta hrano z uporabo tabel zamenjave živil za sladkorne bolnike. Če tega ne počnete, potem se izogibajte bananam (za zajtrk je primerna samo polovica banane), grozdju (dovoljeno občasno enkrat dnevno v količini 8 dag) i td. Mirno pa naj posega po jabolkih, borovnicah, jagodah (če jih še imate), slivah. Seveda tudi tega sadja ne sme biti toliko, da bi z njim lahko delali mošt, je pa bolj primerno.
3. Da ne bo zadrege naj bo sadje pestro - vsaj 3 izbire sadja dnevno - razporejeno preko dneva; lahko pa tudi do 5 izbir. Le da naj potem ne bodo banane, grozdje, ananas.
4. Opozorila v medijih so vedno zelo zanimiva a velikokrat so bolj senzacionalistične novičke, ki povzročijo več zmede kakor koristi.
5. Ocvrta zelenjava pa je na črni listi. Tudi polaganje na servieto in pivnanje odvečne maščobe ne reši situacije. Tako pripravljena zelenjava je resda okusna, žal pa izgubi vse koristno - in celo škodi! Namesto cvrenja poskušajte z dušenjem, soparenjem, pa tudi blagim praženjem. zelenjavi dodajte ustrezne začimbe in videli boste - ni tako slabo, Pravzaprav lahko pripravimo odlične in izredno okusne in seveda veliko bolj zdrave jedi. Vrsta olja pri cvrenju ni tako pomembna - cvrenje samo je tisto ki je škodljivoin seveda tudi višek odvečne maščobe. Bučke narežite na rezine, rahlo posolite, položite na pekač in na hitro opecite v vroči pečici ( ali pa samo na teflonu) - pripravite oksuno polivko iz malce jogurta, česna, bazlike, koprca in popra - ne bo vam žal. Pa takšnih receptov je v bistvu ogromno. Cvetača kot juha, cdvetača kot solata, cvetača kot priloga... možnosti je veliko. Ocvrte jedi je bolje črtati iz jedilnika.
Dobrodošli ste s še kakšnim vprašanjem
Srečno
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV