Smrčanje

dr. Igor Fajdiga dr. med.

Je smrčanje le moteč pojav, ali pa lahko škoduje tudi zdravju?

Vprašanje
Je smrčanje le moteč pojav, ali pa lahko škoduje tudi zdravju?
Odgovor
Najprej: smrčanje ni le moteč zvočni pojav, pač znak za oviro v dihalni poti! Ta ovira je resnični problem in je vzrok za neprespanost, kronično utrujenost, glavobol, pomanjkanje koncentracije, v hujših primerih pa tudi prekinitve dihanja med spanjem z resnim poslabšanjem zdravja oz. morebitnih obolenj! Vzrok smrčanju je (v 95) ohlapno mehko nebo, ki ovira prehod zraka iz nosa (in ust) v spodnja dihala. Ukrepi kot so izogibanje alkoholu in uspavalom pred spanjem, zmanjšanje odvečne telesne teže, telovadba, opustitev kajenja, razne »priprave« ter spreji so pri glasnem smrčanju navadno neuspešni. Utrjevanje mehkega neba z raznimi injekcijami sicer lahko zmanjša zvočni učinek, oviro dihanju pa še poveča. Tega ne priporočam. Oviro in s tem smrčanje lahko učinkovito odstrani le manjši poseg - podoben operaciji mandljev (uvulopalatoplastika). Za odločitev o tem posegu pa svetujem pregled na Kliniki za ORLv Ljubljani (ali pa pokličite 01 2420700 za samoplačniški pregled). Lep pozdrav!
dr. Igor Fajdiga, dr. med.
Preberi še
dr. Igor Fajdiga, dr. med.