Smrčanje

dr. Igor Fajdiga dr. med.

Spoštovani. Že dolgo smrčim, da me ne morejo več prenašati. Tudi sam se zaradi tega zbujam. Včasih se zdi, da celo neham dihati in se naglo zbudim ves zadihan. Kako naj odpravim to nadlogo? Je nujna...

Vprašanje
Spoštovani. Že dolgo smrčim, da me ne morejo več prenašati. Tudi sam se zaradi tega zbujam. Včasih se zdi, da celo neham dihati in se naglo zbudim ves zadihan. Kako naj odpravim to nadlogo? Je nujna operacija? kje jo opravljao in koliko stane? Hvala za odgovor in nasvet. S pozdravi.
Odgovor
Najprej: smrčanje ni le moteč zvočni pojav, pač znak za oviro v dihalni poti! Ta ovira je resnični problem in je vzrok za neprespanost, kronično utrujenost, glavobol, pomanjkanje koncentracije, v hujših primerih pa tudi prekinitve dihanja med spanjem z resnim poslabšanjem zdravja oz. morebitnih obolenj! Vzrok smrčanju je (v 95) ohlapno mehko nebo, ki ovira prehod zraka iz nosa (in ust) v spodnja dihala. Z vzroki za smrcanje sem se tudi raziskovalno ukvarjal in rezultate si lahko ogledate na stevilni internetnih straneh, ce v brskalniku vpisete moje ime in priimek ter snore (smrcanje). Ukrepi kot so izogibanje alkoholu in uspavalom pred spanjem, zmanjšanje odvečne telesne teže, telovadba, opustitev kajenja, razne »priprave« ter spreji so pri glasnem smrčanju navadno neuspešni. Oviro v zrelu in s tem smrčanje lahko učinkovito odstrani le manjši poseg (uvulopalatoplastika) podoben operaciji mandljev. Ob tej operaciji se opazno izboljsa tudi dihanje in spanje! Utrjevanje mehkega neba z raznimi injekcijami, radiofrekvenco ali koablacijo, ki ga ponujajo kot nadomestilo posegu, sicer lahko zmanjša zvočni učinek, oviro dihanju pa še poveča. Tega ne priporočam. Za odločitev o posegu in za neposredne napotke pa svetujem pregled na Kliniki za ORL v Ljubljani (ali pa pokličite 01 2420700 za samoplačniški pregled). Več o smrčanju in zdravljenju smrčanja si oglejte na internetni strani: http://med.over.net/otorinolaringologija/ Lep pozdrav in nasvidenje! Lep pozdrav! dr. Fajdiga
dr. Igor Fajdiga, dr. med.
Preberi še
dr. Igor Fajdiga, dr. med.