SOCIALNA FOBIJA

Asist. Jasna Kordić Lašič dr. med.

Živijo stara sem 19 let in imam težavo, da se zelo težko vklopim v družbo, po naravi sem zgovorna, samo ko pridem do neka nove družbe (ali če je prisoten samo eden znanec s katerim se ne družim) deluj...

Vprašanje
Živijo stara sem 19 let in imam težavo, da se zelo težko vklopim v družbo, po naravi sem zgovorna, samo ko pridem do neka nove družbe (ali če je prisoten samo eden znanec s katerim se ne družim) delujem kot zaprto dekle, zelo sramežljivo in sploh ne vem kaj naj bi rekla. Velikokrat ko se s kakšno osebo ujamem jo potem oddaljim z mojimi izjavam in govorjenjem. Poleg tega pa sem zelo samo kritična do sebe. Imam dneve ko o sebi mislim pozitivno, a kdaj imam dneve, ko sebe samo zaničujem. Velikokrat si mislim, da me nobeden ne mara in da se vsem zdim zelo grda. Zelo vesela bi bila, če bi mi znali svetovati. Lep pozdrav
Odgovor
Spoštovani! Edino zdravilo za socialno fobijo, kjer prednjači skrb pred kritičnim ocenjevanjem s strani okolice je ,da se namerno izpostavljate čim več takim priložnostim v katerih lahko trenirate svojo pripravljenost toleriranja eventuelnih kritičnih ocen s strani drugih. Izogibanje tem izkušenj bo vaš strah samo še poglobilo istočasno pa boste vse manj vešči "nastopov v javnosti" tisto, kar pa ne treniramo in pilimo pa nam ponavadi gre vedno slabše od rok in sklene se začaran krog, ki vašo stisko samo še zapleta, srečno, J.K.L.
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.