Vprašanje
Pozdravljeni,
imam podrobnejše vprašanje glede sode bikarbone, ki se nanaša na Vaš odgovor:
*****************************
Prehrana
Ključne besede: prehrana, soda, bikarbona, pecilni, prašek
Simptomi:
Deli telesa:
Opis: Pozdravljeni! Zanima me, kakšna je razlika med pecilnim praškom in sodo bikarbono. V receptih za mafine sem zasledila, da se v maso za testo vmeša pecilni prašek in 1/2 žličke sode bikarbone. ... več
Vprašanje: Pozdravljeni! Zanima me, kakšna je razlika med pecilnim praškom in sodo bikarbono. V receptih za mafine sem zasledila, da se v maso za testo vmeša pecilni prašek in 1/2 žličke sode bikarbone. Kakšno funkcijo sploh ima soda bikarbona? Kako vpliva na organizem (na želodec)? Se ji lahko v bodoče izognem ali jo nadomestim s kakšnim drugim, bolj naravnim sredstvom? Hvala za odgovor.
Odgovor: Razlika med sodo bikarbono in pecilnim praškom je v glavnem kemična - soda bikarbona je natrijev bikarbonat, pecilni prašek pa različne mešanice (škroba, dinatrijevega difosfata, itd..). Namen obeh sestavin je rahljanje peciva in vzhajanje. Če bi sodo bikarbono zaužili direktno, bi bil njen vpliv na želodec porazen, če pa jo malce vmešate v pecivo, pa se večinoma že razgradi in težav ni več. Sredstev za vzhajanje je več, vendar težko,da bi našli katerega bolj naravnega. Pazite le, da ne boste pretiravali z njim in vse bo v redu. Srečno
Jože Lavrinec, 16.08.2005
*****************************
Nameravam jemati do 6 g sode bikarbone na dan zaradi nevtralizacije želodčnega soka. Sodo pomešam z vodo in spijem.
Ali je to dovoljeno oz. priporočljivo, glede na to , da ste napisali, da je "direktno zaužitje sode lahko porazno za želodec"?
Če ni priporočljivo, zakaj je porazno oz. škodljivo?
Ali je morda škodljivo le za večje količine kot 6 g, glede na to, da sem zvedela , da je dovoljeni dnevni vnos natrija 6 g na dan?
Sem rahlo zmedena in se veselim Vašega odgovora.
Hvala in lep pozdrav
Odgovor
Spoštovani
Uživanje sode bikarbone za "nevtralizacijo" želodčnega soka je dobesedno igračkanje z zdravjem. To naj bi počeli samo in izključno po zaključenem zdravniškem pregledu in posvetu z zdravnikom!
Želite vedeti zakaj! imate pravico! Razloga sta vsaj dva. Prvi: nevtralizacija želodčne kisline po zaužitju sode bikarbone tako hitra in uspešna, da organizem TAKOJ prične s tvorbo nove želodčne kisline v povečanem obsegu, Učinek: trenutni občutek izboljšanja, čez čas pa močno poslabšanje! Skratka - namesto v boljše počutje vodi uživanje sode bikarbone v razvoj raznih gastritisov ipd.
No, soda bikarbona ima še en učinek - napihnjenost. za lažjo predstavo kaj se dogaja v želodcu vzemite kozarec, vanj stisnite sok pol limone in dodajte žličko sode bikarbone. uživajte v pogledu in razmišljajte kako bi bilo to videti v vašem želodcu.
Pa dajva še malo - natrij tukaj nima kaj! Glavni vir natrija jre kljub vsemu kuhinjska sol.
In še to: če sodo bikarbono uporabimo kot vzhajalno sredstvo, razpade že v testu in z številnimi mehurčki ogljikovega dioksida zrahlja testo. Na želodčni sok pa nima več vpliva.
Je tokrat dovolj jasno? Če ne, postavite dodatno vprašanje.
Srečno
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV