Vprašanje
Stara sem 23 let. imam svetlo polt. Nikoli nisem imela sončnih peg zdaj so se mi pa pojavile pred dvema meseci po zgornjem delu hrbta pri vratu in po celem hrbtu so malo. Zanima me če je to od prekomernega sončenja ker sem bila vsako leto opečena po hrbtu. In če je od tega močno da dobim kako kožno bolezen. Pege me ne motijo vendar me skrbi. Hvala Lp
Odgovor
Spoštovana,
najverjetneje gre za pigmentne lise, ki jih strokovno imenujemo solarni lentigo in so brez dvoma posledica izpostavljanja ultravijoličnim žarkom.
Najboljši ukrep za preprečevanje nastajanja takšnih lis je striktno izogibanje sončni svetlobi. Najbolj je priporočljiva fizična zaščita s primernimi oblačili in pokrivali ter rednaa, vsakodnevna uporaba zaščitnih sredstev - krem, ki vsebujejo zaščitna sredstva pred UVA in UVB žarki.
Omenila sem že, da lise, ki jih opažate, strokovno imenujemo solarni lentigo. Opažamo ga pri devetih desetinah svetlopoltih prebivalcev našega planeta, starejših od 60.let. Pri nekaterih pa se pojavljajo že prej, zlasti po pretiranem izpostavljanju UV žarkom. Z leti se njihovo število veča.
Ovalno ali nepravilno oblikovane ostro omejene rumenkasto rjavo obarvane lise, premera od 5 mm do 3 cm opažamo na soncu izpostavljenih delih kože ( hrbtiščih rok, izteznih delih podlahti in goleni, na obrazu, vratnem izrezu in zgornjem delu hrbta). Praviloma jih opažamo v večjem številu. Njihova značilnost je, da ob prenehanju izpostavljanja ultravijoličnim žarkom, na primer pozimi, njihova barva običajno ne zbledi, za razliko od običajnih sončnih pegic (ephelid). Nekoliko zbledijo s starostjo. Tiste lise, ki so svetleje obarvane, so ponavadi homogene – enakomerno obarvane. Na temneje rjavo obarvanih lisah pa pigment običajno ni enakomerno razporejen.
Povrhnjica je na predelu takšnih lis nekoliko zadebeljena, v celicah kožne povrhnjice (zlasti v celicah, ki pripadajo bazalni plasti), je opaziti zgoščen kožni pigment melanin, obenem pa je nekoliko povečano tudi število pigmentnih celic v koži, ki proizvajajo več pigmenta. Če si takšne predele ogledamo pod mikroskopom, poleg omenjenega opažamo še nekatere druge spremembe, tako v zgradbi kože kot v obliki, številu in aktivnosti pigmentnih celic, ki so značilne za solarni lentigo. Tudi pigmentna zrnca so večja kot v nespremenjeni koži.
Nekatere izmed takšnih lis se sčasoma lahko spremenijo v starostne bradavičke (seboroične keratoze). Zelo pomembno je, da pigmentirane lise redno opazujemo in da v primeru, ko se na njih pojavijo kakšne spremembe, obiščemo dermatologa. Včasih je le z natančnim pregledom s pomočjo povečevalne naprave dermatoskopa moč opredeliti, za kakšno vrsto pigmentne spremembe na koži gre. Seveda je s tem povezan tudi način odstranjevanja le-teh, saj različne vrste pigmentnih sprememb na koži odstranjujemo na različne načine.
Za razlikovanje nam je na razpolago že omenjena dermatoskopija (površinska mikroskopija kože) in preiskava s tako imenovano Woodovo svetilko. V dvomljivih primerih se poslužujemo tudi odvzema koščka tkiva in patohistološke preiskave.
Solarnega lentiga ni potrebno odstranjevati iz zdravstvenih razlogov. Odstranjevanje je zgolj estetskega pomena.
Glede na to, da gre za pigementne spremembe, vam zatorej svetujem, da ob priliki le opravite pregled pri dermatologu, ki bo potrdil ali gre za domnevne lise - solarni lentigo.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV